ЗА ПАМЕТТА НА ПОСЛАНИК ИВАН СТАНЧОВ
И НА ФАМИЛИЯ СТАНЧОВИ – СТРОИТЕЛИ НА СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРИЯ
.
На 23.03.2024 г. в салоните на Българското посолство в Лондон се състоя среща на делегация от Първа английска гимназия в София с представители на Българското училище „Иван Станчов” към Посолството на България във Великобритания. За нас това е традиция, прекъсвана само по време на пандемията.
.
През годините с дългогодишната директорка на Първа английска гимназия в столицата ни, г-жа Нели Петрова, ежегодно уговаряхме срещи между техните ученици и нашите гимназисти. Винаги с желанието подобни туристически обиколки да включват и контакт с училището ни. Радваме се, че тази „пътека на приятелството” от София до Лондон се възроди отново. Вярваме, че традицията ще продължава и занапред.
Централна тема на срещата ни тази година беше разказът за историята на нашия патрон – посланик Иван Станчов и неговата фамилия, която неслучайно наричаме династията Станчови.
.
Събитието на нашето училище беше обвързано и с инициативата на Министерството на образованието и науката по националната програма „Неразказаните истории на българите”, която подпомага съграждането на нов архив. Той ще попълни с непознати или малко известни факти историята на заслужили българи в чужбина със значителни приноси за страната ни. Огромен по мащаб и дух проект, в който българските общности – и в частност училищата ни зад граница, са основните изпълнители.
За училището ни към Посолството на България в Лондон бе естествено да се заемем с идеята да съберем най-важното от биографията на нашия патрон – посланик Иван Станчов, трето поколение български дипломат, дарител и филантроп, да преразкажем накратко историята на цялата фамилия Станчови. Неслучайно предците на личността, която ние наричаме Нашия посланик, са причислени заради заслугите си към Родината като Строители на съвременна България.
Към онова, което се знае за тях, искахме да прибавим и личните си спомени за този незабравим и незаменим човек. С него е силно свързана не само биографията на нашето училище, но и биографията на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). Заради подкрепата му, Иван Станчов първи бе удостоен със званието Почетен член на АБУЧ.
Историята, която тежи красиво на раменете на целия ни колектив в училището, ще бъде събрана в двуезична брошура на български и английски. Тя ще е допълнена от снимков материал, предоставен ни любезно от Националния исторически музей в София. Там се съхранява дарението на фамилията Станчови, състоящо се от близо 300 предмети и документи, свързани с Третото българско царство.
Срещата с учениците от Първа английска гимназия се оказа чудесен повод да представим историята на нашия патрон и семейството му. Инициативата ни отново бе посрещната с уважение от дипломатите в българското посолство, които оказаха прекрасно съдействие и присъстваха на събитието.
Гостите бяха приветствани от г-жа Здравка Момчева – преподавател и заместник-директор на училището ни.
.
Г-н Златко Димитров – заместник-посланик и в момента временно управляващ дипломатическата ни мисия разказа подробности от историята на сградата на българското посолство и сподели личните си спомени за г-н Иван Станчов.
Последва презентацията, подготвена от Снежина Мечева, в импровизирания ни час по история, посветен на Иван Станчов и неговия род. Представени бяха най-важните събития от „живота в куфари“ – така той определя житейския си път и мисията на цялото му семейство. Важно бе да се разкаже за произхода на рода Станчови от град Берат в Албания, преселването им Свищов, контактите с Васил Левски, дипломатическата линия, обвързала предците на Иван Станчов с историята на страната ни, изгнанието в Швейцария, Бразилия, Америка, мисията на нашия патрон като посланик в Лондон, изключителната му благотворителна дейност в полза на децата със специални потребности в Родината, многобройните му награди.
Заради заслугите на посланик Иван Станчов, Българското училище към Посолството в Лондон се сдоби с разрешението да носи името на жив съвременен възрожденец. През декември 2016 година получихме тази привилегия. Целият ни училищен екип е щастлив, че приживе Иван Станчов бе свидетел на уважението и любовта ни към него. Тогава сподели, че това е един от най-щастливите мигове в живота му.
Има още многобройни исторически факти за Иван Станчов и семейството му, които ще бъдат представени в предстоящата брошура, за да се пази жива паметта за тях.
.
.
По време на презентацията за пръв път бяха представени и снимки от архива на семейство Станчови, които ще бъдат включени в нашето училищно издание.
Думите на самия посланик Станчов послужиха за финал на лекцията:
„Аз съм българин и вървя след народа си!”
Срещата продължи с диалог между домакини и гости, в който г-жа Здравка Момчева подчерта необходимостта българите зад граница и в България да се чувстват като едно цяло, да бранят достойно своя произход, да внушават уважение към себе си и страната ни.
.
Г-жа Евгения Чернева – ръководител на групата от България, благодари за посрещането и изнесената лекция, сподели колко е важно тези срещи да се продължат и в бъдеще. Тя поднесе дар за училището ни – Почетния знак на Първа английска гимназия. Г-жа Момчева благодари за честта и увери, че този знак ще остане в класната ни стая, редом с другите отличия на училището, като свидетелство за взаимното ни уважение и приятелство.
Един от най-важните аспекти от мисията ни като българско училище в чужбина е да пазим паметта на „Нашия посланик” и неговия род, а истината за тях да се предава през поколенията. Защото хората са живи, докато и паметта за тях не помръква.
Българското училище „Иван Станчов” към Посолството на България в Лондон е духовният паметник, който съградихме в негова чест.
.
Снежина Мечева
преподавател и директор на БУ „Иван Станчов” – Лондон от 1987 до 2023 г.,
почетен член на Асоциацията на българските училища в чужбина
Снимки: Красимир Момчев
.