Решението на Министерски съвет за изграждане на блокове 7 и 8 на АЕЦ „Козлодуй” се обжалва във Върховния административен съд
Делян Добрев от ГЕРБ и Станислав Анастасов от ДПС внасят поправки в закона, с които делото да падне
Решението на Министерски съвет за изграждане на нови два блока в АЕЦ „Козлодуй” от 25 октомври 2023 г. противоречи на Закона за безопасно използване на ядрената енергия (ЗБИЯЕ), като не са спазени процедурите, засягащи безопасността, икономическата, социалната и екологичната целесъобразност, международните конвенции от Орхус и Еспоо, както и общественото съгласие относно намерението. Това са причините трима граждани и експерти, известни от десетилетия с нашата активност за защита на здравето на хората и околната среда, да подадем жалба срещу решението. Жалбоподатели сме инж.-математик Петър Пенчев, зам.-председател на Национално движение „Екогласност”, дългогодишен активист за здравето и природата, и аз Петър Кърджилов, специалист по комуникация при рискове и кризи, член на управителния борд на международната организация за прозрачност в ядрената енергетика Nuclear Transparency Watch и на Съюза на учените в България. Адвокат Александър Кашъмов, и този път, както обикновено, поема про боно делата срещу решения и събития, свързани с ядрената енергетика, които противоречат на законите и застрашават живота и здравето на гражданите и околната среда. Образуваното дело е номер 63/2024 по описа на Върховния административен съд, разпределено е към втори състав на шесто отделение, с председател съдия Стела Динчева.
.
Решението на Министерски съвет за блокове 7 и 8
Най-общо, в обжалваното решение Министерският съвет е одобрил в подточка първа: Доклад на министъра на енергетиката. Данни какъв е този доклад и какво е съдържанието му в публичното пространство не са известни. Той не е предоставен на жалбоподателите и след искане според Закона за достъп до обществена информация.
На следващо място, в оспореното решение подточка втора е: Дадено принципно съгласие по чл. 45, ал. 1 от ЗБИЯЕ за изграждане на блок 8 на АЕЦ „Козлодуй” и е възложено на министъра на енергетиката да внесе доклад по чл. 45, ал. 1 от ЗБИЯЕ. До днес, близо пет месеца след решението, не е публично известно дали министърът е представил и такъв доклад.
В подточка трета от оспореното решение се възлага на министъра на енергетиката да предприеме действия по изграждане на блок 7 на площадка №2 на АЕЦ „Козлодуй”.
В подточка четвърта е предвидено миннистърът да предприеме действия по преобразуване на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД.
В подточка пета е предвидено министърът да представи решението на Министерския съвет за одобрение от Народното събрание. Публикации и обяви на посоченото решение липсват.
Освен липсващите документи и информация за действията на министъра на енергетиката, на второ място, както посочваме в жалбата, в закона не съществува разлика между „решение по принцип” и „решение по същество”. Това са понятия, измислени от самия Министерски съвет в заседанието му. Така, оспореното решение се явява нищожно, поради липса на материална компетентност за издаването му.
Най-важният аргумент за жалбата ни, обаче, е пълното мълчание по въпросите и неизпълнението на алинеи 2, 3 и 4 на Чл. 45 от ЗБИЯЕ.
Член 45 от ЗБИЯЕ
Разпоредбите на линеи 2,3 и 4 на чл. 45 не само не са изпълнени при вземането на решение за изграждане на два нови ядрени блока, ами за тях изобщо не става въпрос при обсъждането на точката в заседанието на МС от 25.10.2023 г. Ето как точно изглежда целият член 45, с който започва един цял отделен раздел в ЗБИЯЕ – Раздел IV. Особени правила при изграждане и експлоатация на ядрени централи:
Чл. 45. (1) Ядрена централа се изгражда по решение на Министерския съвет.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 80 от 2010 г., изм. – ДВ, бр. 14 от 2015 г.) Предложението за изграждане на ядрена централа се внася от министъра на енергетиката с оценка на:
1. ядрената безопасност и радиационната защита, въздействието върху околната среда и физическата защита;
2. социално-икономическото значение от изграждането на ядрена централа за страната или за отделни региони;
3. радиоактивните отпадъци и отработеното ядрено гориво, които се получават в резултат на дейността на ядрена централа, и тяхното управление.
(3) Когато при експлоатацията на ядрената централа е възможно въздействие върху населението и околната среда на територията на друга държава, министърът на външните работи уведомява компетентните органи на тази държава и предоставя при поискване от тяхна страна необходимата им информация за оценка и анализ на възможното въздействие на централата на тяхна територия от гледна точка на безопасността на населението и опазването на околната среда. Полученото официално становище се прилага към предложението по ал. 2.
(4) (Изм. – ДВ, бр. 80 от 2010 г., изм. – ДВ, бр. 14 от 2015 г.) Министърът на енергетиката организира обсъждане на предложението за изграждане на ядрена централа, в което участват държавни органи и органи на местното самоуправление, представители на обществените организации и заинтересувани физически и юридически лица. Уведомяването се извършва чрез средствата за масово осведомяване или по друг подходящ начин най-малко един месец преди обсъждането. Оценката на резултатите от обсъждането се прилага към предложението по ал. 2.
Нищо друго в съвременния свят в мирно време не е едновременно толкова скъпо, създаващо толкова мащабни и различни рискове, и толкова силно и дълготрайно натоваращо настоящите и бъдещите поколения, както ползването на ядрена енергия. За съжаление, действията в българската политическа реалност, когато става въпрос за възможно най-сериозната тема в управлението – ядрената енергетика, остават без промяна, предимно тъжни, смешни, но също шокиращи и страшни. По телевизиите текат спорове за корейски, американски, френски и руски ядрени технологии, обсъжда се само въпросът за цената на бъдещите блокове, но никой не поглежда факта, че министри и депутати нарушават, изменят и прескачат национални и международни правни актове. Теми табу за политическия и медийния дневен ред за нови ядрени мощности са: 1) има ли актуални доклади на министъра за ядрената беопасност, за въздействието върху околната среда и физическата защита (чл. 45, ал. 2, т.1); 2) има ли оценка за социално-икономическото значение от изграждането на два нови ядрени блока; 3) има ли доклад за управлението на радиоактивните отпадъци и отработеното ядрено гориво. Същото безобразно безхаберие е и по отношение на алинеи 3 и 4 от чл. 45: 4) никой не се поинтересува спазва ли България европейското законодателство и международните конвенции от Орхус и Еспоо; и 5) защо министърът не организира обществено обсъждане, за да се чуят и вземат под внимание становищата на неправителствени организации и граждани. Вижте повече по темата в коментарите на проф. Георги Касчиев, експерт по ядрена енергетика, и адв. Александър Кашъмов в сайта на Програма достъп до информация тук.
Член 45 от ЗБИЯЕ – токсичният вариант на Добрев и Анастасов
За сметка на това безобразно безхаберие обаче, в Народното събрание си имаме магьосници, които променят законите така, както си решат – такива като Делян Добрев от ГЕРБ и Станислав Анастасов от ДПС. Двамата предлагат лобистки поправки в ЗБИЯЕ, които противоречат на международните закони и стандарти за безопасност на ядрените съоръжения. Според тяхното предложение за изменение на чл. 45, всички неободими оценки и доклади не се правят предварително, а са само следствие от решението за изграждане на ядрена мощност. Още по-шокиращото е, че тези оценки ще се възлагат не на министъра на енергетиката, а на неизвестно лице: https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/165343 А, за да нямат със сигурност никакъв проблем със съда, Добрев и Анастасов вкарват в закона с поправките си и понятието „принципно съгласие”.
Промените на Добрев и Анастасов в ЗБИЯЕ предстои да се гласуват на второ четене в зала, вероятно още днес. Един единствен морален акт остава за народните представители, които още имат съвест, а най-вече за онези от тях, които наистина уважават мнението на избирателите си в България и държат страната ни да спазва международните конвенции и европейските закони – да гласуват против предложените от ГЕРБ и ДПС промени в ЗБИЯЕ. Малкият партньор в „Демократична България“ Зелено движение вече застана на принципна позиция в декларацията си от 22 февруари: https://zelenodvizhenie.bg/pp-zeleno-dvizhenie-othvarlya-porednata-gavra-sas-zakona-v-polza-na-yadrenata-mafia/
Д-р Петър Кърджилов,
Nuclear Transparency Watch
.