.
Демократичното управление в региона на страните в преход се влошава за двадесета поредна година, констатира в свой доклад за състоянието на демокрацията в тези страни през 2023 г. неправителствената организация „Фрийдъм хаус“. Продължаващите атаки срещу основни свободи от евразийските автокрации и влошаването на състоянието на демократичните институции в страните, обозначавани като хибридни режими (с характеристики както на авторитарен режим, така и на демократично управление), с лекота превишават скромните успехи, отбелязани от европейските демокрации миналата година.
От общо 29 страни (Азербайджан, Албания, Армения, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Грузия, Естония, Казахстан, Киргизстан, Косово, Латвия, Литва, Молдова, Полша, Румъния, Русия, Северна Македония, Словакия, Словения, Сърбия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Украйна, Унгария, Хърватия, Черна гора и Чехия), на които се обръща внимание в доклада, 10 са слезли в класацията по демократичност и само пет са подобрили позициите си.
.
В региона, който се разпростира от Централна Европа до Централна Азия, тече геополитическо пренареждане, констатира неправителствената организация. Продължаващите опити на Русия да унищожи Украйна са илюстрация на смъртоносните последици от експанзията на авторитаризма, изтъква в доклада си „Фрийдъм хаус“. Страните в региона се разделят на два противостоящи един на друг блока: страни, които са ангажирани с либералния и демократичен порядък, и такива, които ожесточено му се противопоставят.
Авторитарните режими стават все по-репресивни, като си сътрудничат в потъпкването на международните норми. Оценките по демокрация на четири от осемте страни, обозначавани като консолидирани авторитарни режими, са се влошили.
„Фрийдъм хаус“ поставя на страните от региона оценки за демокрация по скала от седем точки, съгласно която държавите с резултат от 1.00 до 2.00 се смятат за „консолидирани авторитарни режими“; страните с резултат от 2.01 до 3.00 са „полуконсолидирани авторитарни режими“; страните с 3.01 до 4.00 точки са „преходни или хибридни режими“; тези с 4.01 до 5.00 точки са „полуконсолидирани демокрации“; а страните с 5.01 до 7.00 точки се водят „консолидирани демокрации“.
Резултатът на България за миналата година е 4,54, което я поставя в групата на „полуконсолидираните демокрации“. Трябва да се отбележи, че резултатът на страната ни се е подобрил спрямо 2022 г., когато е бил 4,50 (линк).
.
.
Според „Фрийдъм хаус“, „полуконсолидирани демокрации“ са още Полша, Румъния и Хърватия.
България – лек напредък в съдебната система, но изоставане в защитата на политическите права и гражданските свободи. Ето защо, макар и процентът на демокрация да е 58,93 от общо 100, все пак България получава общо 78 на сто в глобалната класация, като пада с пункт надолу, в сравнение с предходната година.
.
.
В Румъния и България годините на бавна, усърдна работа за подобряване на ефикасността и независимостта на съдебната и прокурорската системи се оказаха успешни през 2023 г., отбелязва още докладът. Управляващата коалиция в България отстрани отдавна спорния главен прокурор чрез подходящи правни канали, а румънското правителство преразгледа правната си рамка в това, което Европейската комисия похвали като „всеобхватна ревизия“.
„Фрийдъм хаус“ обяснява, че страните в категорията „Полуконсолидирани демокрации“ са с формално работещи избори с добри стандарти за избирането на лидери, но имат слабости в защитата на политическите права и гражданските свободи.
От американската фондация описват слабостите така:
– свободни избори, но с възможност да има нередности;
– активно гражданско общество, но с ограничени организационни възможности и зависимост от чуждо финансиране, както и рискове за политически и икономически натиск; специални интереси „упражняват влияние“ върху отразяването в медиите и редакционната независимост и може да доведат до автоцензура, въпреки независимостта на медиите по принцип; проблеми с централизацията на властта, както и с механизмите за проверка и баланс на властите; ограничена независимост на съдебната система със слаба възможност за защита на основни права, нередности и забавяне в съдебния процес;
– ширеща се корупция, а резултатите в борбата с нея са слаби.
Freedom House са написали за себе си, че са нестопанска, непартийна организация, която работи за създаването на свят, в който всички са свободни. „Ние информираме света за заплахи за свободата, мобилизираме глобални действия и подкрепяме защитниците на демокрацията.“ – пишат от Freedom House.
И накрая, една една карикатура от неизвестен автор:
.
.
Как е овладяна България?
Григор Здравков: „Държа да изкажа моите поздравления към господин Радев и господин Копринков, че овладяха митниците“. До часове Росица Велкова ще бъде издигната като зам.-министър
„Митницата се използва от няколко политически играчи. Каналите са стари, просто има нови отговорници“. Това заяви пред БНР Григор Здравков, Легия „Антимафия“.
Той коментира назначението на Георги Димов, който става директор на Агенция „Митници“.
„Държа да изкажа моите поздравления към господин Радев и господин Копринков, че овладяха митниците. Може би до часове госпожа Росица Велкова ще бъде издигната като зам.-министър. Госпожа Филипина Тодорова я чака също бляскава кариера. Павел Геренски ще бъде или консултант, или заместник- шеф в митниците.
Митницата попада под прякото влияние на президента.
Наблюдавайте лицата, които ще бъдат с блестяща кариера в ръководството на Агенция „Митници“ и на финансовото министерство.
Може да си отговорите на въпроса защо Делян Пеевски в един момент забрави за „пътя на копринката“.
Как може лица, които фигурират в досъдебно производство, което се води от Софийската градска прокуратура, да бъдат издигани в момента на ръководни постове в митниците?
Досъдебното производство също е за контрабанден канал. А каналът се развива по времето на служебния кабинет“.
Григор Здравков разказа за „контрабандния канал, който беше бляскаво разбит и за който бяха уличени сегашните ръководители на митниците“.
„Сигналът за разработката тръгва от хасковския ДАНС. Пускат се две писма до различни медии и хора, подписани са от група хасковски полицаи. Същите писма излизат в подходящия сайт. След това ДАНС – Хасково се самосезира. Споменато е част от ръководството на ПП, споменати са цифри, както и един спорен полицай, чието име изплува заради евентуален натиск от Асен Василев към министъра на вътрешните работи.
След това софийският ДАНС започва да работи през 08.2023 г. Банкова вече е зам.-шеф на митниците с ресор „Контрабанда“.
В един момент разработката се спира, защото възниква скандал с Делян Пеевски. След това обаче се постига договорка, че „Промяната“ гори и софийският ДАНС реализира.
Информацията е аналогична с тази, която е подадена преди една година. Разполагам с официален документ, който е подписан от Пламен Тончев“.
Каналът около Хасковско е един, но попречилите са други, посочи Здравков в предаването „12+3“.
„Той ще продължава да работи винаги, но с различни политически покровители.
През него минават фалшиви маркови стоки, наркотични вещества, фалшиви парфюми, както и контрабанден износ на електронни цигари към Турция. Финансирането от ПП вече минава към други партии. Така ще бъде до изборите.
Ако има нови избори до края на годината, наред е една опозиционна партия. Защото хората около президента няма как да се хранят, затова им е необходим проект, независим от БСП, а БСП да бъде смачкана“.
Здравков призова във Временната парламентарна комисия за разследване на корупционните практики в Агенция „Митници“ да бъдат призовани Пламен Узунов и Димитър Стоянов – „И двамата разполагат с писмена информация“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
https://bnr.bg/horizont/post/101975072
.