.
На 11 април 2024 г. се провежда извънредно заседание на Комисията по политиките за българите извън страната към Народното събрание, при следния дневен ред: „1. Обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 49-302-01-83, внесен от Министерски съвет на 28.12.2023 г. – за второ гласуване. 2. Разни.“
По т. 1 е изчетен законопроектът с направените технически редакции, след което е проведено гласуване. Комисията по политиките за българите извън страната, с 7 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на второ гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 49-302-01-83, внесен от Министерски съвет на 28.12.2023 г. Чрез този законопроект се създава Съвет за координация на политиките за българите извън Република България.
По т. 2 Антоанета Цонева прави предложение в дневния ред на следващо заседание на Комисията да бъде включена точка за изслушване на служебния министър на външните работи, по темата „Как и какво се случва с програми, средства, насочени към българските общности зад граница“.
Следва пълният текст на стенограмата от това заседание на Комисията, която е публикувана в сайта на НС.
П Р О Т О К О Л
№ 11
На 11 април 2024 г., четвъртък, се проведе заседание на Комисията по политиките за българите извън страната при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 49-302-01-83, внесен от Министерския съвет на 28.12.2023 г. – за второ гласуване.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията по политиките за българите извън страната, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието на Комисията бе открито в 11,00 ч. и ръководено от председателя господин Цветан Енчев.
* * *
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЕНЧЕВ: Уважаеми народни представители, уважаеми гости, откривам заседанието на Комисията по политики за българите извън страната.
Предлагам следния дневен ред:
1. Обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 49-302-01-83, внесен от Министерския съвет на 28.12.2023 г. – второ гласуване.
2. Разни.
Има ли други предложения по дневния ред? Не виждам. Който е „за“, моля да гласува.
За – 7, против и въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към първа точка от дневния ред:
ОБСЪЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЪЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕЩИ ИЗВЪН РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, № 49-302-01-83.
Внесен от Министерския съвет на 28.12.2023 г. – второ гласуване.
На днешното заседание присъстват Иван Кондов – постоянен секретар; Георги Воденски – директор дирекция „Консулски отношения“; Станислав Станоев – главен юрисконсулт дирекция „Консулски отношения“.
От името на вносител няколко думи. (Реплики.) Добре.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България, № 49-302-01-83, внесен от Министерския съвет на 28.12.2023 г., приет на първо гласуване на 20.03.2024 г.
Заглавието: „Закон за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България“.
Откривам разискванията и дебатите по заглавието. Не виждам.
Подлагам на гласуване „Закон за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България“.
Който е „за“, моля да гласува.
За – 7, против и въздържали се – няма.
По § 1. „Създава се Глава четвърта „а“ в чл. 22а – 22в.
Глава четвърта „а“: „Съвет за координация на политиките за българите извън Република България“.
Чл. 22.
(1) „Съветът за координация на политиките за българите, извън Република България, наричан по-нататък Съвета, е постоянно действащ консултативен орган към Министерския съвет“.
(2) „Съветът координира структурите на изпълнителната власт по въпросите, свързани с разработването, провеждането, мониторингът и оценката на държавната политика по отношение на българските общности и техните организации извън Република България.“
Чл. 22б. „Съветът
1. Решава въпросите от координационен характер, свързани със запазване и разпространение на българския език и култура сред българските общности зад граница, в това число относно опазването на българското културно-историческо наследство.
(б) Достъпът на качествени административни услуги за българските граждани извън територията на Република България.
2. Издава насоки и препоръчва действия за реинтеграция на завръщащите се в Република България граждани и за защита на правата и интересите на българите зад граница.
3. Синхронизира дейностите по програми и проекти, насочени към българските общности и техните организации извън страната, управлявани от органи на централната власт.
4. Формира цели и задачи, насочени към политиките за българските общности и техните организации извън страната.
Чл. 22в.
(1) Съветът се състои от председател и членове. Работата на Съвета се координира от секретар.
(2) Председател на Съвета е министър-председателят или определен с негова заповед член на Министерския съвет. Членове на съвета са: министърът на външните работи; министърът на правосъдието; министърът на културата; министърът на труда и социалната политика; министърът на вътрешните работи; министърът на образованието и науката; министърът на електронното управление; изпълнителният директор на Изпълнителна агенция за българите в чужбина.
(4) Министерският съвет приема Правилник за организацията и дейността на Съвета за координация на политиките за българите извън Република България по предложение на председателя на Съвета.“
Това е § 1, уважаеми народни представители.
Откривам разискванията по § 1.
Има ли някой желание да се изкаже по текстовете? Не виждам. (Реплики.) Вчера обсъдихме с колегите от Външно министерство.
Комисията подкрепя текста на вносителя и в чл. 22а, ал. 1 думите „на Министерския“ се заменя „към Министерския“. Точно така, техническа корекция.
Ако няма желаещи за изказване, закривам дебата по § 1.
Подлагам на гласуване текста с корекцията, която е в чл. 22а, ал. 1.
За – 7, против и въздържали се – няма.
По § 2.
Чл. 24, ал. 1. Думите „Националният съвет“ се заменят със „със Съвета за координация на политиките за българите извън Република България“.
Разисквания по текста?
Закривам разискванията и подлагам текста на § 2 на гласуване.
За – 7, против и въздържали се – няма.
По § 3.
Чл. 27, ал. 2. Думите „могат да правят Националния съвет, министерствата и ведомствата, ангажирани с провеждането на държавната политика, свързана с българите, живеещи извън Република България“ се заменя с „Може да прави Съветът за координация на политиките за българите извън Република България“.
Тук Комисията не е предлагала корекции.
Откривам дебатите по § 3. Желаещи за изказване? Не виждам.
Който е „за“ текста на § 3, моля да гласува.
За – 7, против и въздържали се – няма.
„Заключителна разпоредба“.
Който е „за“ да се казва „Заключителна разпоредба“, моля да гласува.
За – 7, против и въздържали се – няма.
По § 4. „Министерският съвет приема Правилник за организация и дейността на Съвета за координация на политиките за българите извън Република България в 3-месечен от влизането на Закона в сила“.
Тук предлагаме също една редакция, която ще позволите да Ви изчета и да кажа само, че 3-месечният срок, изписан с цифри, се заменя изписан с думи „тримесечен“, съответно „влизането на Закона в сила“ се заменя „влизането в сила на този закон“.
Комисията предлага следната редакция на § 4: „Министерският съвет приема Правилник за организацията и дейността на Съвета за координация на политиките за българите извън Република България в тримесечен срок от влизането в сила на този закон“.
Разисквания по § 4? Не виждам.
Който е „за“, моля да гласува.
За – 7, против и въздържали се – няма.
Уважаеми колеги, с редакцията на Комисията § 4 е приет.
С приемането на § 4 съответно сме приели на второ четене Закона за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България.
Преминаваме към втора точка от дневния ред:
РАЗНИ.
Слушам, госпожо Цонева.
АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Благодаря, господин Председател.
Благодаря и на всички, че се събрахме днес и приехме на второ четене. Надявам се много скоро да влезе в зала. Това зависи от Вас, от референтите.
Това, което бих искала да кажа, е да използвам възможността, че представители на Външното министерство са тук и да помоля на следващото заседание да включим точка, която да изслушаме служебния министър на външните работи с тема „Как и какво се случва с програми, средства, насочени към българските общности зад граница“. Поставям този въпрос не заради друго, а защото и вчера в пленарната зала, и по-рано, възникват всякакви спорове, бих ги нарекла дори спекулации по темата за това средствата къде стигат, къде не достигат, а всъщност бюджетът е доста щедър тази година. Така че моята молба е, за да бъде информирана добре Комисията, да се направи един отчет къде сме към момента и какви са ни намеренията оттук нататък? Мисля, че ще бъде полезно. Това ми е предложението.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЕНЧЕВ: Благодаря, госпожо Цонева.
Други предложения?
ИВАН КОНДОВ: Само да кажа, че с удоволствие ще предам на новия министър това. Но, разбира се, Вие когато прецените, ще му изпратите официална покана. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЕНЧЕВ: Разбира се, че така ще стане.
Друго в точка Разни, колеги?
Закривам заседанието на Комисията. Благодаря на всички.
.
Уважаема Комисия,
бих искала да благодаря на г-жа Антоанета Цонева за повдигнатия въпрос „Как и какво се случва с програми, средства, насочени към българските общности зад граница“?
Това е много сериозен проблем, за който трябва са бъдат изслушани български граждани, които познават проблема от близо. Казвам се Венета Ненкова и съм основател на българско училище „Асен и Илия Пейкови“ Рим и Флоренция. От години наблюдавам какво се случва с българските училища в Италия и сигнализирам за сериозни нарушения в усвояването и ползването на държавни средства, но моите сигнали остават без отговор. Дейността на наистина работещите училища би била невъзможна без помощта на българската държава, но за съжаление принципът, по който дадена организация в чужбина получава средства от България е изключително повърхностен, което води до сериозни злоупотреби в някои случаи.
Ще се радвам, ако заинтересованата комисия изслуша някои от преките наблюдатели и изслуша мнението на хора, които познават проблемите отблизо.
Изключително високо ценя работата на МОН, защото виждам отдаденост в работата и стремеж да бъдат постигнати високи нива на работа.
Има обаче сектори, с които те трудно биха могли да се справят, тъй като техните компетенции на контрол не могат да обхванат юридически държавите извън пределите на България. Ето защо е изключително важно да бъде провеждан финансов контрол на раздадените средства чрез Външно министерство, но който задължително да бъде независим от Посолствата орган.
Ще се радвам да получа обратна връзка и оставам на разположение.
Сърдечни поздрави
Венета Ненкова