.
Георги Касчиев е проф. д-р, атомен физик, научен ръководител за пуска на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“, бивш председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели (днешната Агенция за ядрено регулиране), професор по ядрени реактори в Токийския технологичен институт, работил e в Института за изследване на риска към Виенския университет и е с прекъснат договор от АЕЦ „Козлодуй“, след негово неотдавнашно интервю пред българска медия.
По-долу ще може да чуете телефонния разговор с изтъкнатия експерт, проведен вчера, 18 април, от Петър Стаматов. Редовните ни читатели помнят и други интервюта на Еврочикаго с проф. Касчиев – вж. едно от тях – за мафията в енергетиката (линк).
.
От звуковия файл ще разберете мнението на проф. Касчиев по следните актуални въпроси:
– За бъдещото изграждане на новите реакторни блокове 7 и 8 на площадка № 2 на АЕЦ „Козлодуй“, с реактори американска технология AP1000 (линк).
– За делото във Върховния административен съд от инж. Петър Пенчев и от Петър Кържилов, срещу строителството на новите блокове и това, че не са спазени изискванията на закона и не е известно министърът на енергетиката да е написал и представил доклад по чл. 45, ал. 1 от ЗБИЯЕ (линк).
– Възможно ли е двата блока в България да се построят за 14 милиарда, след като в САЩ изграждането на същите блокове надхвърля значително тази сума?
– Дали е възможно някога край Белене да заработи ядрена централа с доставените два руски реактора или Украйна ще ги купи и използва, така както някога в Русия са използвали първия реактор за АЕЦ „Белене“?
– Изтичат ли лицензите на блокове 5 и 6, съответно на 06.11.2027 г. и на 03.10.2029 г., както е записано на сайта на централата?
.
– За бъдещето на новото американско гориво, което до края на месеца ще е в Козлодуй, за да замести постепенно руското, и за съвместимото ядрено гориво, произведено от френската „Фраматом“;
– Кой поема застрахователните рискове след пускане на централата?
– За проблемите и опасностите около съхраняването на отработеното гориво и за евентуалното хранилище в България;
– За бъдещето и развитието на ядрената енергия и енергетиката в България ;
– И за още много въпроси – чуйте звуковия файл!
.
.
.
30.05.2024
Сподели“Необоснованата замяна на руско ядрено гориво с чуждестранно в българската АЕЦ „Козлодуй“ е пълно пренебрежение към международния опит в областта на безопасността и няма да завърши добре, заяви директорът на центъра „Атоминфо“ Александър Уваров пред ТАСС.
„Буди недоумение начинът, по който се извършва преходът към гориво от Westinghouse в АЕЦ „Козлодуй“. Пропуснат е важен етап – квалификацията на ядреното гориво, т.е. експлоатацията на пилотна партида от новото гориво (обикновено 4-6 горивни касети) в ядрения реактор. Подобно пренебрегване на световния опит със замяната на горивото в атомните електроцентрали е предизвикано от политически причини, а българските официални лица дори не го крият“, е заявил той.
Според експерта възложителят има пълното право да избере доставчик, но той трябва да даде приоритет на ядрената безопасност на своите ядрени блокове, „т.е. смяната на доставчика на гориво не трябва да застрашава безопасността“.
„От примера с 5-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“ виждаме, че политиката все повече се намесва в техническите въпроси в ядрената енергетика. За съжаление, това рано или късно няма да завърши добре“, е заявил Уваров.
Ден по-рано бе съобщено, че първата партида ядрено гориво, произведено от американската компания Westinghouse, е била заредена в реактора на 5-ти блок на българската АЕЦ „Козлодуй“ по време на плановия ремонт, който ще приключи на 9 юни.
Като част от програмата за диверсификация първата партида ядрено гориво RWFA, произведено от американската компания Westinghouse, беше заредена в реактора на блока, разрешението за чието използване беше издадено от българската Агенция за ядрено регулиране на 22 април. Целият процес на преминаване към новото гориво ще отнеме четири години.
Експерт на „Росатом“ е заявил по-рано пред руската агенция, че поради зареждането на новия тип гориво в реактора ВВЕР-1000 руските гаранции за поддръжката на 5-ти блок приключват.
През декември 2022 г. ръководството на АЕЦ „Козлодуй“ подписа 10-годишен договор с Westinghouse за доставка на ядрено гориво за 5-ти блок. Договорът не предвижда погребване на използваното гориво, затова то ще се съхранява на специализирана площадка в централата. Преди това българското правителство отмени ограниченията върху диверсификацията на доставките на ядрено гориво за реакторите ВВЕР-1000 в АЕЦ „Козлодуй“, като се обоснова с необходимостта от осигуряване на конкуренция. Френското гориво Framatome, произведено по руски лиценз, трябваше да се използва за 6-ти блок.