.
Вицепремиерът и външен министър на Р България Мария Габриел представи Проект за Външнополитическа стратегия на България (2024-2030), заедно с проф. Георги Фотев, председател на Консултативния съвет за изготвяне на Стратегията – съобщи Министерството на външните работи. Това се случи вчера, на 8 април 2024 г., в сградата на МВнР в София.
„Създаването на първата за страната ни Външнополитическа стратегия е предизвикателство и кауза. Важно е документът да е с фокусирани ясни послания, времеви обхват и очертани задачи в краткосрочен и средносрочен план. Външнополитическата стратегия ще бъде силен израз на фундаменталните ценности на България. Документът ще задава принципите и нормите, определящи приоритетите и целите в международните отношения, които поставят България като предвидим и доверен партньор“ – заяви на представянето вицепремерът в оставка Мария Габриел.
„Документът е резултат на широко експертно и обществено обсъждане.“ – се казва още в съобщението на МВнР. Както и, че за изготвянето на стратегията е бил сформиран Консултативен съвет и са били организирани „три конференции с гражданското общество – с дипломати, с млади хора и с международни експерти“. Мария Габриел е благодарила за „работата и усилията на членовете на Консултативния съвет, на дипломатите, предприемачите, младите хора, журналистите и представителите на академичните страни за труда и експертизата“ във връзка с този проект за стратегия.
„Целта на Външнополитическата стратегия е да увеличи предвидимостта и подкрепата за българската външна политика, да формира междуинституционален консенсус и ясно формулирани външнополитически приоритети и да повиши авторитета на българската дипломатическа служба. Външнополитическата стратегия ще идентифицира приоритетите за България, целите, които си поставя и начините, с които да ги постигне.“ – се казва още в съобщението на МВнР.
Както и че: „В Стратегията са идентифицирани осем ключови за България стратегически цели: 1) пълноценно участие и съдържателен принос на страната към политиките в рамките на ЕС и НАТО, при реализиране на българските национални интереси, включващи пълноправно присъединяване към Шенгенското пространство и Еврозоната; 2) активна регионална политика на добросъседство и регионално сътрудничество в Югоизточна Европа и Черноморския регион, постигане на лидерство в областта на иновациите и новите технологии; 3) развитие на установените двустранни стратегически партньорства с държавите от евро-атлантическата зона и изграждането на нови с партньори извън Европа; 4) защита на правата и интересите на българските граждани, хората с българско самосъзнание и българските общности зад граница; 5) ефективна многостранна дипломация, преди всичко в рамките на системата на ООН; 6) културна и дигитална дипломация като стратегически инструмент за влияние и авторитет; 7) външноикономическа дипломация в полза на българския бизнес и икономическия просперитет на нацията; 8) стратегическа комуникация и публична дипломация, насочени към защита на националната сигурност и противодействие на дезинформацията и хибридните заплахи.“
„Очаквам външнополитическата стратегия да спомогне за повишаване на обществената подкрепа и допринесе за повече сплотеност и приемственост в международното поведение на България в съответствие с националните интереси. Стремим се към консолидиран документ, който позволява гъвкавост и адаптиране към променящата се международната среда. Той очертава позицията на България в международната сцена, посочва приноса й за мира, сигурността и сътрудничеството на регионално, европейско и международно ниво. Поставихме основа с широк обществен консенсус да имаме външнополитическа стратегия, която определя приоритети, принципи и цели. Нека направим така, че тя да бъде полезна както за политиците и дипломатите, така и за обществото. Това е възможност да говорим в един глас у дома и в чужбина и по този начин осигурим по-добра защита на интересите на страната и на гражданите“ – заяви още Мария Габриел.
.
.
Във връзка с представянето на проекта за Външнополитическа стратегия на България, който не е още официално приет документ, както и със съобщеното вчера на представянето, че стратегията е резултат от широко експертно и обществено обсъждане, отворихме Портала за обществени консултации към Министерски съвет на Р България – https://www.strategy.bg/– и потърсихме чрез неговата вътрешна търсачка „Външнополитическа стратегия на България (2024-2030)“, както и „Проект на Външнополитическа стратегия на България (2024-2030)“. Не излезе нищо, както може да се види и от приложените снимки. (При замяна на предлога „на“ със „за“ в посочения израз се получи същото: „Няма намерени резултати“.) Няма такъв документ, с такова название, който да е качен в специализирания за обществено обсъждане на подобни документи портал.
.
.
За неговото представяне вчера в София има много съобщения в българските медии, но никъде няма качен целият му текст. Може би защото не е още официално приет документ на Министерски съвет, за да бъде публикуван като такъв. Но и като проект не го намерихме качен в специализирания портал, за да се види какво е цялото му съдържание и дали има коментари и предложения по него, написани от български граждани, както се случва с всякакви други проекти за документи.
Редакцията на Еврочикаго ще публикува проекта на Външнополитическа стратегия на България (2024-2030), представен вчера в София, при първа възможност. Така, както някога направихме и с Национална стратегия за българските граждани и историческите български общности по света, проектът на която основно бе разглеждан и коментиран на нашия сайт, преди приемането на последния вариант от 2014 г. (линк към наша сборна тема още от 2012 г. може да намерите ТУК).
.
Стефан Димитров, назначен за министър на външните работи в служебното правителство, е поел поста от досегашния външен министър Мария Габриел, на церемония, състояла се тази сутрин българско време в МВнР, съобщиха от министерството.