.
На редакционния ни имейл получихме прессъобщение от Външно министерство със заглавие: „Министър Стефан Димитров: Войната в Украйна постави Черноморския регион на линията на ново разделение между Русия и Запада и засили стратегическото му значение“.
Ето пълният текст на съобщението:
Министърът на външните работи Стефан Димитров откри днес в Централния военен клуб в София Втората конференция на високо равнище, посветена на сигурността в Черно море в рамките на Международната Кримска платформа.
В изказването си министър Димитров акцентира върху сериозните последици от войната на Русия срещу Украйна, като изтъкна необходимостта от обществена и международна реакция за защита на основните ценности и принципи на международното право. „Войната в Украйна постави Черноморския регион на линията на ново разделение между Русия и Запада, като по този начин засили стратегическото му значение с нови измерения”, заяви българският външен министър. „Тези предизвикателства изискват единен, решителен и системен отговор. Те налагат по-активно и комплексно регионално и международно сътрудничество, насочено към поддържане на сигурността, безопасността, стабилността и свободата на корабоплаването в Черноморския регион”, изтъкна той.
„Една политическа визия за бъдещето, която би могла да допринесе за сигурността, е Черно море да бъде заобиколено колкото е възможно повече от демократични държави, които спазват върховенството на закона, защитават основните човешки права и са свободни да избират своята външнополитическа ориентация и принадлежност“, заяви още първият ни дипломат.
Министър Стефан Димитров подчерта, че България ще продължи да подкрепя Украйна в нейните усилия за постигане на справедлив и устойчив мир. Той изрази подкрепата на България и за прилагането на украинската „Формула за мир“, като приветства инициативата на Швейцария за свикване на първата Среща на върха за мира през юни. „Очакваме този форум да постави рамка за бъдещи преговори с Русия и да определи ясна пътна карта на основата на принципите на Формулата за мир, Хартата на ООН и международното право“, заяви министър Димитров.
„Уверен съм, че Втората конференция на високо равнище, посветена на сигурността в Черно море, ще има съществен принос към съвместните ни усилия за формулиране на конкретни препоръки за по-нататъшните стъпки за укрепване на сигурността в по-широкия Черноморски регион“, заключи министърът на външните работи.
В рамките на форума министър Димитров проведе срещи с Микола Точицкий, заместник-министър на външните работи на Украйна, и с д-р Тобиас Линднер, държавен министър във Федералното министерство на външните работи на ФР Германия.
В откриването на конференцията, която е организирана съвместно от Министерствата на външните работи и на отбраната на Република България и Министерствата на външните работи и на отбраната на Украйна, в партньорство с Центъра за отбранителни стратегии (Украйна), участие взе и министърът на отбраната на Република България Атанас Запрянов. С предварително записани видеообръщения се включиха и Дмитро Кулеба, министър на външните работи на Украйна, Антъни Блинкен, държавен секретар на САЩ, Мария Пейчинович Бурич, генерален секретар на Съвета на Европа, и Луис Алмагро, генерален секретар на Организацията на американските държави.
Във Втората конференция по сигурността в Черно море тази година участват делегации от 42 държави и 8 международни организации. Участниците във форума обсъждат в София последните събития в областта на сигурността в региона на Черно море, последиците от продължаващата военна агресия на Русия срещу Украйна и по-нататъшните стъпки за укрепване на сигурността в региона.
Форматът на Международната Кримска платформа бе учреден в Киев на 23 август 2021 г., по инициатива на Украйна и под патронажа на президента Володимир Зеленски. Ползва се със силната подкрепа на ЕС и европейските държави-членки, САЩ, както и други партньори, и има за цел деокупация на Крим чрез насочване и координиране на усилията на международната общност за разрешаване на въпроса, свързан с незаконната анексия на полуострова от Руската федерация.
Дирекция „Стратегически комуникации и публична дипломация“
Министерство на външните работи
.
Минути след като подготвихме за публикуване съобщението в понеделник вечерта наше време, правителствената пресслужба разпространи съобщение до медиите, че премиерът Главчев предлага Стефан Димитров да бъде освободен от поста външен министър.
Новината дойде по-малко от седмица, след като служебният кабинет с Димитров в състава му встъпи в длъжност. В същото време съобщението се получи само часове след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза пред симпатизанти, че Димитров трябва да бъде сменен. Борисов заяви, че в служебното правителство ГЕРБ застават зад военния министър Атанас Запрянов и искат премиерът Главчев да смени външния – в противен случай служебното правителство няма да има подкрепата на партията. Според Борисов Запрянов, за разлика от външния министър, се е представил фантастично на днешната конференция за сигурността в Черно море, която се състоя в София.
Ето какво точно е казал лидерът на ГЕРБ, записано с Фрогнюз:
„За генерал Запрянов бях сигурен, че няма да мръдне от НАТО-вските позиции – подкрепа за Украйна, както и днес на Кримската платформа, фантастично се представи генерал Запрянов. За разлика от външния министър, ГЕРБ носи отговорност за министъра на отбраната. За външния министър ние не носим никаква отговорност. И ако Главчев не го смени, няма да има никаква подкрепа. Защото той променя доктрината, която имаха Външно министерство, Министерство на отбраната и нашата партия“, каза Борисов по-рано днес.
И ето че премиерът Димитър Главчев предлага Стефан Димитров да бъде освободен от поста външен министър. В предложението до президента Румен Радев служебният министър-председател предлага поста да заеме Даниел Митов.
Като мотиви за персоналната промяна министър-председателят посочва необходимостта от навременна и отговорна координация и комуникация между членовете на кабинета, от една страна, както и със съюзниците и партньорите, от друга.
Според bTV, координацията между главата на правителството и министъра на външните работи по време на конфликта и ескалацията на напрежението между Иран и Израел била трудна. Имало е затруднение и по отношение на координацията на българската позиция във връзка с атаката на Иран.
.
Припомняме, че първоначално Димитър Главчев предложи в състава на служебния кабинет Ивайло Ценов за поста външен министър. Ценов е 15 години консул на България във Виена, Австрия. Димитър Главчев обяви, че се е ръководил в избора му от добрите връзки с Австрия – страната, която ни спира за влизането в Шенген по суша.
Ден преди кабинетът да положи клетва, Главчев смени избора си. Причината – Ценов се отказал от участие в правителството по семейни причини.
Той предложи Стефан Димитров за поста министър на външните работи. Димитров е посланик на България в Черна гора. Той е заемал постове в Министерството на външните работи и е бил консул във Франкфурт.
Ето и първата реакция, дошла от Корнелия Нинова:
“Чухте ли Борисов? Директно заплаши служебния премиер Главчев, че ако той не уволни външния министър, „ще направя да се съобрази впоследствие“, написа във „Фейсбук“ лидерът на БСП.
„На кого и в какво качество лидер на партия предлага и преговаря за кадровите назначения в служебния кабинет, който трябваше да проведе честни избори, равно отдалечен от всички партии!? Току-що Борисов призна, че е негов. Редил го, договарял го е, нарежда му, заплашва… Този човек е в основата на задкулисието и паралелната власт в България“, подчерта Нинова. Тя допълва, че вината за връщането на Борисов във властта е на „Продължаваме промяната-Демократична България“.
.
Даниел Митов е бивш външен министър. Първоначално той е назначен от президента Росен Плевнелиев за министър на външните работи в служебното правителство на Георги Близнашки. Запазва поста и в следващото правителство – второто на Бойко Борисов. Тогава той посети Чикаго (линк).
Митов е завършъл политология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2006 г. става член на партия „Демократи за силна България“ (ДСБ) и се кандидатира на частичните избори за европейски парламент през 2007 г.
През 2012 г. Даниел Митов, заедно с Прошко Прошков, Петър Николов и Христо Ангеличин, напуска ДСБ и се присъединява към партията „Движение България на гражданите“, основана от бившия еврокомисар Меглена Кунева.
През 2021 г. е избран за депутат от ГЕРБ-СДС в XLV Народно събрание. След изборите през юли 2021 г. е предложен за министър-председател в проектокабинета на ГЕРБ–СДС, който в крайна сметка не става факт. В момента Митов е зам.-председател на ГЕРБ.
И накрая все пак трябва да напомним, че служебно правителство никога не е значело непартийно или неполитическо. Ето какво пише адвокат Ралица Ковачева във Фейсбук: „Нима Софиянски и 7-те министри от СДС бяха безпартийни? Нима Близнашки и министрите от ГЕРБ, ДБГ и СДС бяха безпартийни? В служебното правителство на Герджиков също имаше партийни кандидатури от различни партии. Същото е при Гълъб. И така нататък, ясна е идеята. И досега никой не е изисквал от президентите да назначават непартийни лица и никога партийните кандидатури не са нарушавали „духа“ на конституцията. Защо го искат сега, само защото не са „от нашата партия“ ли?“
.
Вицепрезидентът Илиана Йотова очаква отговори от страна на служебният премиер Димитър Главчев, тъй като е озадачена от мотивите, представени към предложението за смяна на министъра на външните работи Стефан Димитров с депутата от ГЕРБ Даниел Митов.
Новината за исканата смяна дойде вчера вечерта, към 22 часа, със съобщение от пресцентъра на Министерски съвет. Като мотив за персоналната промяна министър-председателят посочва необходимостта от навременна и отговорна координация и комуникация между членовете на кабинета, от една страна, както и със съюзниците и партньорите от друга. Прави впечателние обаче, че смяната идва само три часа след изказване на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и то в провинцията, неофициално.
Не мисля, че тези мотиви, които бяха представени, за един министър на ден и половина са сериозни, заяви Илиана Йотова, макар и да не влезе в подробности какви са самите мотиви.
Не зная какво се е пречупило във вижданията на премиера за Стефан Димитров, обясни Йотова, която лично познава дипломатът, който е с дългогодишен опит в Германия, Черна гора, дипломат от кариерата. Припомняме и че всъщност Стефан Димитров беше назначение, направено в последния момент, след представянето на служебния кабинет и втора номинация за министър.
Според нея честното отношение на министър-председателя би било да излезе с една пресконференция и да отговори на всички въпроси.
Вицепрезидентът заяви още, че това правителство не издържа теста, а това означава и че конституционните промени не издържат. Самото служебно правителство не е заредено с енергия да изпълни задачите си – да гарантира честни избори, а и не може да взима трудни и важни решения, не е ясно кой носи отговорността, обясни Илияна Йотова, обяснявайки че не по този начин е стоял служебен кабинет, назначен от държавния глава Румен Радев.
.