.
По повод 110-та годишнината от събитията в Тракия, исторически кръжец „Родолюбие“ към Културен център „Българика“ – Чикаго представи темата за участта на тракийските българи през лятото и есента на фаталната 1913 г. На 31 март 2024 г. в КЦ „Българика“ се проведе историческата лекция „Участта на тракийските българи през фаталната 1913-та година“ с водещ Камелия Попова.
.
Събитието бе организирано от исторически кръжец „Родолюбие“ и предизвика изключителен интерес. Събраха се повече от 40 човека. На лекцията присъства и 91-годишният дядо Георги, потомък на тракийски бежанци. Сред гостите имаше и други потомци на тракийски бежанци.
.
Погромът над нашите сънародници в Източна и Западна Тракия, извършен от редовна турска войска и башибозук, може да бъде сравнен само с изтреблението, жестокостите и издевателствата над българите в Клисура и Панагюрище, Перущица и Батак. Този погром, обаче, надминава Априлските събития по мащаб; той е един печален резултат на османската систематична политика на геноцид, както и на решения, взети от управляващите кръгове в България.
Лекцията обобщава огромния материал от документални свидетелства, събрани от акад. Любомир Милетич, и анализира причините и последствията на тази неописуема трагедия.
.
Благодарим на всички, които уважиха събитието и се включиха! Благодарим и на историка Камелия Попова за невероятната атмосфера и пресъздаването на сюжети и картини от нашето минало.
Следват видеозаписи от лекцията.
Съдържание на част първа:
1) Историко-географски понятия: Източна и Западна Тракия;
2) Население в Тракия;
3) Исторически предпоставки за събитията в Тракия през 1913 г;
4) Развой на събитията в Източна Тракия.
.
.
Съдържание на част втора:
1) Развой на събитията в Западна Тракия.
2) 150-километровият Кървав поход на българите от Дедеагач към Ятаджик;
3) Причини за трагедията;
4) Исторически последици от събитията в Тракия през 1913 г.
.
.
Лектор и текст: Камелия Попова
Видео: Николай Попов
Рекламен колаж: Камелия Попова, Яница Цонева
Видео монтаж: Камелия Попова
Музикален фон на снимките: военен марш „Покойници“ по текста на Иван Вазов „Новото гробище над Сливница“ (1885), изпълнен от Sofia Wind Orchestra, Ioli Iolev
.
Съвсем скоро предстои още една интересна лекция на исторически кръжец „Родолюбие“: „Приносът на Макгахан към българското освобождение, 1876-1878“. 20 април 2024 г., от 19:00 ч. Повече за събитието и билети вж. ТУК.
.
.
Текст и снимки:
Културен център „Българика“
.