.
Преди време в контакт с Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) влезе д-р Стенли Гьошев – професор и директор на магистърската програма по финанси и мениджмънт в Бизнес колежа на Университета в Екзитър, Великобритания. Той ни запозна с инициативата на НПО „Граждани за България”, които пожелаха да разпространим тяхната идея за конкурса за ученици от гимназиалните класове за есе на тема „Кой е драконът, който ни спира, и как да го победим?“. Идеята на конкурса бе: Културата и образованието ще помогнат да победим дракона. Резултатите от този конкурс могат да се видят ТУК.
Бордът на „Граждани за България“ се състои от шестима души:
Христо Пирински – доцент по финанси, директор на програмата по Финтех в Университета на Централна Флорида, САЩ; Венета Андонова – доцент и декан на Бизнес колежа на Университета в Лос Андес, Богота, Колумбия; Стенли Гьошев – професор и директор на магистърската програма по финанси и мениджмънт на Бизнес колежа на Университета в Екзитър, Великобритания; Любомир Литов – професор по корпоративни финанси в Бизнес колежа и доцент по право в Юридическия колеж на Университета на щата Оклахома, САЩ; Иван Манев – професор по мениджмънт към Университета на щата Мейн, САЩ; Емилия Занкина – доцент по международни отношения и декан на Университета „Темпъл“ в Рим, Италия. (Г-жа Занкина е в контакт с БУ „Асен и Илия Пейкови” в Рим, което се помещава в Университета „Темпъл“.)
Те отдавна ратуват да се въведе в училищата ни предметът „Гражданско образование“ на по-широка основа (не само в гимназиалния курс), като се издадат подходящи учебници, които да възпитават в граждански добродетели от ранна възраст.
Във връзка с предмета „Гражданско образование“ е добре да се знае, че първият учебник по Гражданско учение, 20 години преди то да се появи като учебна дисциплина в Европа, е издаден в България. Това е учебникът на Никола Станев, издаден през 1894 г. в Пловдив от изд. „Христо Г. Данов“.
Обединението „Граждани за България“, заедно с изд. „Проф. Петко Венедиков“, е преиздало този учебник на осъвременен български език. Учебникът може да се свали безплатно от хора, свързани с образованието – вж. ТУК.
.
Снежина Мечева,
почетен член на АБУЧ
.