.
Уникални кадри, излизащи за първи път от архива. На Великден, след 40-дневни пости, предците на бесарабските българи са имали дългоочаквано събитие.
На този ден те са обличали най-хубавите си, ярки дрехи, събирали са се в покрайнините на селото и накрая са могли да танцуват много. Това е било грандиозно събитие, по време на което няколко десетки или дори стотици момчета и момичета са се хващали на едно хоро, музиката се е разнасяла из целия район, а възрастни и деца са се възхищавали на случващото се.
Едно от тези събития е запечатано като по чудо през 1958 г. в с. Чушмелий* (Криничне), Болградски район, Одеска област на Украйна, по време на съвместната експедиция на Института по история на изкуството, фолклора и етнографията „М. Т. Рилски“ и Българския музикален институт, с ръководители М. Хордийчук и Р. Кацарова-Кукудова. Тогава изследователите са записали общо 16 минути уникална за нашето време кинохроника на български танци, без синхронен звукозапис.
Този фрагмент е анонс от един голям проект „Музикалното наследство на Буджак“**, който е посветен на изучаването и възраждането на музикалните и танцови практики на народите от района на Буджака.
Музикален съпровод: Ръченица, в съвременно изпълнение на гайдаря Валери Хайдаржи (роден през 2003 г.), с. Кубей.
Работа с архивни материали: Андрий Левченко, Александър Полибза, Артьом Целиков.
.
.
.
Източник: The Muzical Heritage of Budzhak / Музична спадщина Буджака
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Селото се намира в най-южните части на Болградски район и географски лежи между градовете Болград и Измаил (на картата по-долу е посочено със стрелка). На запад от селото се намира езерото Ялпуг (Карасулак). През 1812 г. български преселници основават село Чешмелий или Чешмели. По-късно (до 40-те години на XX век) селото носи названието Чешма-Варуита, което означава „Варосана чешма“, от думи „вар“ и „чешма“, т.е. обградено с камък и варосано място. Днешното название на селото произлиза от украинската дума „криниця“ – кладенец. Населението на селото е около 4000 души, преобладаваща част от жителите са българи.
.
** От редакцията на Еврочикаго се свързахме с един от организаторите на проекта – украинеца Артьом Целиков. Младежът ни разказа, че след два месеца може да очакваме продължение на историческото им изследване за този регион на Украйна. Кратък запис на казаното сами може да чуете по-долу, като кликнете на триъгълничето за прослушване вляво.
.
.
.