.
Честит празник на всички словесни люде
„Кириле, Кириле, иди в (обширната) земя и сред словенските народи, наречени българи, защото Господ те е определил да ги покръстиш и да им дадеш закон.“
Въпреки написаното в това житие,
1. Външни сили заявиха, че твърдението, че преди Моравската мисия Кирил и Методий са имали мисия в България, било легенда. Ако други народи имаха такава писмена „легенда“, биха я отстоявали, но ние в името на чужди интереси се съгласихме.
2. Но дори и на път към Великоморавия, Кирил и Методий са минали през България.
3. След като делото на Кирил и Методий бе преследвано от триезичниците, последователите му намериха спасение в България.
4. За първи път в България езикът на Кирил и Методий стана официален и започна да се нарича и български, но за да го различаваме днес от сегашния, го обявяваме за старобългарски.
5. По заповед на цар Симеон учениците на Кирил и Методий в Преслав създават нова азбука, наричана днес кирилица. Поради мястото на сътворението си тя с право се нарича и българска азбука.
6. Именно от България писмеността (азбука, граматика и книжнина) се разпространява и сред други народи, наречени по-късно славянски. Дълги години в тях старобългарският е бил официален език.
Само това да беше направено, е достатъчно да се гордеем с делото на Кирил и Методий и неговото продължение в България. Затова нека ни е честит празникът на българската писменост и култура. А върху съвременната просвета не трябва да се превъзнасяме, а да поработим, за да ни има и след нас!
.
Доц. Спас Ташев
24 май 2024 г.