Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. „Народно събрание“ се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на издателства, приятели и поддържници на каузата на АБУЧ.
.
.
Конференцията започна с изпълнение на националния химн на Р България.
.
.
Габриела Иванова, ученичка от БУ „Райна Княгиня“ – Дъблин, зарадва с невероятния си глас присъстващите, изпявайки „Притури се планината“.
.
Мелнишкият епископ Герасим, в съслужение с други духовници и църковни певци, извърши тържествен водосвет.
.
.
Епископ Герасим поздрави и благослови след това участниците във форума и учениците в българските задгранични училища.
.
Говорителят на АБУЧ г-жа Eвелина Аврамова откри конференцията и даде думата за кратък обобщителен доклад на председателя на Асоциацията г-жа Петя Цанева.
.
Г-жа Цанева отбеляза най-важните достижения и проблеми в дейността на АБУЧ и образователния процес зад граница. „Ние създадохме България там, където я нямаше“ – каза тя в словото си, имайки предвид българските училища по света.
.
.
С приветствие към участниците се обърна и г-н Григор Григоров, зам.-председател на Асоциацията.
.
По-късно към участниците в конференцията се обърна и министърът на образоването проф. Галин Цоков, който подчерта значението на българските училища по света и се спря накратко на някои програми, по които МОН работи с тях. Български училища зад граница има в 43 държави на 6 континента, каза проф. Цоков. В тези училища преподават две хиляди учители.
.
Г-жа Наталия Михалевска, ексдиректор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН и настоящ началник на кабинета на министъра, бе наградена от Асоциацията на българските училища в чужбина с почетен плакет и грамота.
.
С почетен плакет и грамота на АБУЧ бе наградена и г-жа Ваня Балчева, настоящ директор на тази дирекция, както и други експерти в Министерството на образованието и науката, ангажирани с образованието по роден език и култура зад граница.
.
.
С почетен плакет и грамота на АБУЧ бе наградена и г-жа Райна Манджукова, изпълнителен директор на Агенцията за българите в чужбина.
.
С почетни грамоти на АБУЧ бяха наградени и Маргарита Маринова, д-р Ирина Ботева-Владикова, Боянка Иванова, Снежина Мечева, Нели Хаджийска, Веселина Барки и др. членове на организацията.
.
.
Със специалната почетна награда на Министерството на образованието и науката „Пробуда“, която бе учредена миналата година, бяха удостоени д-р Ирина Ботева-Владикова и г-жа Петя Цанева. Аплодирани от участниците във форума, те получиха от министъра на образованието и науката статуетката „Пробуда“, изработена от Вежди Рашидов.
.
Последва презентация на МОН. Известният и обичан актьор Руси Чанев представи своята много интересна адаптация на „Под игото“.
.
Форумът продължи следобед с Общо събрание на Асоциацията.
.
.
Утре конференцията, която се организира с участието на Министерството на образованието и науката и Югозападния университет „Неофит Рилски“, ще продължи в Благоевград.
Текст и снимки:
Мариана Христова
.