.
Според информация от служебния премиер Главчев, оповестена на изслушване в Народното събрание, пожарите в България от началото на годината са били над 260, на площ от 60 хил. дка. Като само за последната седмица те са 50, на площ от 40 хил. дка. Най-големите пожари са в района на държавните горски стопанства в Свиленград – 20 хиляди декара; Хисар – четири пожара, на площ от близо 7 хил. дка; Елхово, Варна, Стара Загора, Тополовград, Плевен и Бургас, както и в района на Държавно ловно стопанство – Осогово.
Репортаж на Би Ти Ви от 17 юли:
.
Двама огнеборци са пострадали леко при разразилия пожар край Харманли. Във вилната зона в местността Трифончето е изгоряла индустриална сграда и частни домове. Изгорели са живи 200 овце във ферма край Харманли. По данни на местни хора от кв. „Изгрев“, който се намира в края на Харманли, причината за пожара е искра от фотоволтаици в местността Изворът на белоногата, по пътя от Харманли към Любимец. Пожар се разрази и на метри от бензиностанция в Харманли.
.
Огненият ад в Харманлийско се разпали по-малко от денонощие след овладяването на големите пожари в Сакар, в Свиленградска община, при които изгоряха стотици хиляди дакари земеделски площи и гори, както и къщи, и селскостопански постройки.
Пожарът, засегнал горски масиви и земеделски имоти край пазарджишкото село Априлци, е бил ограничен. Гасят пожарникари и доброволци от цялата област, вкл. и оф роуд клубове. Осигурена е била тежка техника и водоноски.
Пожарът над калояновското село Отец Паисиево е бил почти овладян.
Пожар и в Стара планина, в района на Джофар дере, близо до хижа „Дерменка“, където теренът е труднодостъпен.
.
В Стара Загора на 16 юли бе обявено частично бедствено положение. В гасенето на пожарите се включиха военнослужещи от 38-ми батальон на Втора Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора, както и екипажи и хеликоптери от 24-та авиобаза в Крумово на Военновъздушните сили.
Пожарът, заради който бяха евакуирани хората от болярското село Воден, е бил локализиран.
Пожар избухна и в София в четвъртък следобед, близо до район „Младост“.
Най-големият проблем във връзка с гасенето на пожарите е, че страната не разполага със собствени хеликоптери и специализирана техника. Като само България от страните в региона няма такива хеликоптери. Затова се използват военни хеликоптери, които не са най-подходящите за целта.
Хеликоптерите могат да се справят с върховите пожари, а самолетите – с пожарите в низините и на открити места. Според специалисти, в планинските райони е необходима техника, която може да пренася 20 тона, а не 2 тона вода.
В гасенето на пожарите в България се включиха два чешки хеликоптера и 20 специализирани пожарникарски коли и екипи от Турция. Стана ясно, че е била поискана помощ и от Франция.
.