Геостратегията и визията за бъдещето на човешката цивилизация в научното творчество на Тодор Недев Недев, доктор на политическите науки и доктор по социология, почетен професор на БАПЕ и ЕАПЕ
По случай предстоящата 80-та годишнина от рождението му (20 август 2024 г.)
Източна притча:
Първо трябва да бъде възпитанието, после образованието
Професор от физико-математическия факултет на един източен университет решил да преподаде на студентите запомнящ се за цял живот урок. Написал на дъската голяма цифра 1 и, поглеждайки към студентите, обяснил:
– Това е Вашата Човечност! Най-необходимото в живота качество!
После до цифрата 1 написал цифрата 0 и казал:
– Това са Вашите Достижения, които заедно с Човечността са Ви облагородили 10 пъти.
Още една 0 – Опитът, с който човек става „100”.
И така, добавял 0 след 0 – Предпазливост, Любов, Успех.
Професорът казал: Всяка добавена 0 облагородява човека 10 пъти.
Изведнъж той изтрил цифрата 1, стояща в началото на реда цифри.
На дъската останали безполезни, нищо не значещи нули.
Професорът казал:
– Ако у Вас няма Човечност, останалото нищо не струва.
Първото нещо, което най-силно те привлича при запознаването с почетен професор Тодор Недев Недев от Варна, е неговата човечност, харизматичност и нравствена извисеност. Веднага те покоряват природната му интелигентност и доброта. Постепенно разбираш за неговото всеотдайно, Възрожденско служене на обществото, с което дава пример на младите хора, държавниците и политиците.
Много точни обобщения за достойнствата и личните качества на Тодор Недев направи неговият дългогодишен приятел Здравко Пеев, който фотографира, филмира и документира публичните му изяви: „Възхищавам се на неговата много добра памет. Той е съвестен, честен и скромен. Нашият приятел Тодор Недев Недев е дал много, съвестно и всеотдайно за нас, за държавата и народа!“
.
Тодор Недев Недев: доцент, доктор на политическите науки, доктор по социология, бивш преподавател във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ – Варна и във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър” от основаването на университета. Член е на Съюза на учените в България (СУБ) и на УС на Международната асоциация за съдействие на диалога и сътрудничеството между културите и цивилизациите – РАН, Москва, и ЮНЕСКО. Автор е на учебници и монографии в областта на социологията и политиката и на над 150 студии и статии.
Почетен професор Тодор Недев Недев, Д.Н.: Всеотдайно, Възрожденско служене на обществото. Експертът по геополитика, геостратегии и геопрогнози в творчески размишления за щастливото и мирно бъдеще на човешката цивилизация.
Солидното образование на Тодор Недев Недев е предпоставка за успешна преподавателска и научно-изследователска работа. Той е завършил специалностите „Философия” и „История” в СУ „Св. Климент Охридски”, както и специализация „Социално управление” в Академията за обществени науки и социално управление. Има специализация „Военнополитическа и психологическа дейност” във ВА „Г. С. Раковски”, София.
Занимава се с отговорна държавна, обществено-политическа, научно-изследователска и преподавателска дейност. Чел е лекции във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” – Варна и ВСУ „Черноризец Храбър” – Варна. Участвал е в работата на международни конгреси по философия и социология и на конгрес на Международното Олимпийско движение.
Публикуваните монографии, студии, учебници и статии на Тодор Недев Недев продължават да са актуални не само в университетите, но и в обществено-политическия живот и държавното управление.
Нека да направим кратък обзор на някои от издадените научни трудове на Тодор Недев Недев:
I. Монографията „И ние, българите, сме дали нещо на света”
.
В монографията са разгледани:
– Приносът на българските граждани в световната човешка цивилизация;
– Миналото и настоящото на РБ;
– България като равноправен член на ЕС;
– Глобалните и регионални проблеми, пред които е изправен светът и нашата страна;
– Толерантността и нетолерантността в международните отношения;
– Еволюцията на труда и капитала и генезисът на новата социално-икономическа система – икономика и общество на знанието;
– Обединена Европа – новата регионална сила на света и нейните основни институции;
– Диалогът и сътрудничеството между културите и цивилизациите в света – състояние и проблеми.
Към монографията са приложени и последните научни изследвания на видните български учени и на световноизвестните изследователи на древното минало на нашите земи – проф. Робърт Бовал и проф Норман Дейвис от Оксфордския университет. Приложени са и цветни илюстрации на най-старото златно съкровище в света – Варненското.
.
II. Монографията „Залезът на Запада и изгрева на Изтока”
.
Съдържание на монографията:
1. Увод.
2. Залезът на западната цивилизация и изгрева на Изтока. Демографски проблеми.
3. Икономически проблеми на капитализма. 375 години от Първата световна икономическа криза. ,,Капиталът“ на Карл Маркс и прогнозите на днешните кризи в света.
4. Капитализмът на информационното общество като система изпадна в поредната си циклична и системна криза без своя антипод. Системата на държавния социализъм в СССР и Източна Европа.
5. Кризата в развитите западни страни – нестандартна политическа равносметка от 2011 до 2015 г.
6. ЕС – Съюз на национални държави или Федерация – Европейски съединени щати (ЕСЩ) и САЩ – 2016 г.
7. Глобалната икономика през 2016 г.
8. Глобалната надпревара продължава между САЩ – локомотива на глобализацията и западната цивилизация и Китай – лидера на БРИКС – новата супер сила на XXI век.
С модела на пазарния социализъм, алтернатива на американския неолиберален модел на свободния пазар.
9. Глобалното затопляне и съдбата на съвременната цивилизация. Екологичната катастрофа на Земята е недалеч в бъдещето?
10. Петролните резерви на света намаляват. Нефтът в света стига до 2066 година?
11. Залезът на американския век и доминация в света. Къде са 15-те трлн. долара дългове на САЩ?
12. Формулата „мултикултурализъм и интеграция“ на народите в Западна Европа?
13. Световни тенденции за 2030 година. Алтернативни светове.
14. Светът в началото на XXI век е относително по-богат, но богатствата му са несправедливо разпределени между хората.
15. Интелектуален регрес на западната цивилизация от ХХ век насам.
16. БРИКС – съвременната цивилизационна алтернатива на човечеството.
17. Факти за бедността в света.
18. Диалогът и сътрудничеството между културите и цивилизациите в света – състояние и проблеми.
19. Послеслов: Живот ще има и след нас.
20. Литература.
III. Статията „БРИКС – съвременна цивилизационна алтернатива на човечеството”
В списание „Понеделник”, бр. 5/6 от 2015 г., стр. 59-71, Тодор Недев публикува статията „БРИКС – съвременна цивилизационна алтернатива на човечеството”.
https://ponedelnik.bg/ponedelnik-5-6-web.pdf
Геостратег и визионер
В заглавието на статията определихме почетния професор Тодор Недев Недев като геостратег и визионер за бъдещето на човешката цивилизация и това не е случайно. На основата на солиден анализ и синтез неговите трудове са изпълнени с прогнози, които се сбъдват.
За да не бъдем голословни, ще се спрем на прогнозите, които Тодор Недев прави за развитието на БРИКС и тяхното съвременно реализиране след 10 години.
През първото десетилетие на ХХІ век се формира ново явление в световната икономика и политика – общността БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка). БРИКС (BRICS) представлява акроним от имената на английски на държавите-основателки на новата общност (Brazil, Russia, India, China, South Africa), която вече е на четвърт век.
Акронимът БРИКС е въведен през 2001 г. от икономиста Джим О’Нийл, бивш инвестиционен директор на Mеждународната компания за инвестиционно банкиране, който разглежда нарастващото икономическо влияние на държавите от новия формат и предвижда, че към средата на XXI век тези най-големи незападни икономики ще се превърнат в най-динамично развиващите се икономики в света, заедно със САЩ, ЕС и Япония.
Още в самото начало на статията Тодор Недев прогнозира: БРИКС при благоприятни условия в хода на историята може да стане алтернатива на съвременната западна християнска цивилизация и да измени световния ред, да определи и да даде новия облик на света.
За нас беше много интересно да проследим как се развива БРИКС и да видим дали прогнозата на Тодор Недев се сбъдва.
БРИКС се разширява, наброява вече 10 държави. Пълноправни членове от 1 януари 2024 г. станаха Етиопия, Иран, Саудитска Арабия, Египет и Обединените арабски емирства.
Общата площ на страните от БРИКС е 45 756 242 км², а общата численост на населението се оценява примерно на 3,64 млрд. души, което представлява около 31% от световната повърхност на сушата и около 45% от световното население.
От това кратко изложение и направените изводи от почетен професор Тодор Недев се вижда убедително, че неговите научни прогнози се потвърждават в реалния живот.
Тодор Недев Недев е награждаван с множество ордени, медали, грамоти и сертификати за научни приноси и обществено-патриотична активност.
Да честитим 80-та годишнина на почетния професор Тодор Недев Недев от Варна и да пожелаем на юбиляра крепко здраве и творческо дълголетие, много обич, щастие, радост и късмет!
.
Текст и снимки:
Кап. I ранг о.р., проф., д. пс. н., инж. Илия Пеев
(Със съкращения.)
.