Георги Налбантов, БНР
От Съединените щати уточниха, че общо 7 държави са взели участие в най-голямата размяна на затворници от времето на Студената война.
Русия, от една страна, и няколко западни държави, от друга, извършиха размяна на затворници с мащаб, непознат от времето на Студената война.
Общо 24-има души, повечето осъдени по дела с обществен интерес, бяха върнати в родината си.
Освободените от Русия американски затворници са осъдените на по 16 години затвор за шпионаж кореспондент на „Уолстрийт джърнъл“ Еван Гершкович и бившият морски пехотинец Пол Уилън, както и журналистката от Радио „Свободна Европа“ Алсу Курмашева, която излежаваше присъда от 6 и половина години за разпространение на фалшива информация за руската армия.
Свобода от Русия получиха и някои известни политически дисиденти. Владимир Кара-Мурза е единият от тях – той има и британско гражданство. Останалите са Иля Яшин, Олег Орлов, Вадим Останин, Ксения Фадеева, Лилия Чанишева, Андрей Пивоваров, Демури Воронин, Александра Скочиленко, Кевин Лик.
Кремъл съобщи, че президентът Владимир Путин е помилвал 12 от освободените, включително тримата американски граждани. Това е било едно от условията за освобождаването на руснаците от Запада.
От Беларус е пуснат осъденият на смърт за тероризъм, но помилван от президента Лукашенко германски гражданин Рико Кригер.
Руските средства за масова информация потвърдиха, че сред върнатите в Русия е Вадим Красиков – агент на Федералната служба за сигурност, осъден на доживотен затвор в Германия за убийството през 2019 година в Берлин на чеченски дисидент. Останалите са Владислав Клюшин, Аргьом и Анна Дулцеви, Павел Рубцов, Вадим Коношчонок, Михаил Микушин и Роман Селезньов. Сред завърналите се в Русия имаше и две непълнолетни лица.
Турското разузнаване, което координира размяната в Анкара, съобщи, че 10 души са заминали за Русия, включително двамата непълнолетни, 13 души – за Германия, и трима – за Съединените щати.
Размяната не е включвала финансови плащания, нито смекчаване на санкциите срещу Москва, уточни в коментар по-късно Джейк Съливан – съветникът на американския президент по националната сигурност.
Съливан допълва, че 7 държави са участвали в размяната – Русия и Беларус, от една страна, и Съединените щати, Германия, Полша, Словения и Норвегия, от друга. Другото, което той съобщи, е че планът е бил Алексей Навални да бъде част от сделката, но за съжаление той не доживя това да се случи.
Източник: БНР
.