Хамид Русев успя с цената на трудности и лишения, но не забрави националната си идентичност, пишат за него издания в България и САЩ.
Отишъл си е на 8 август. През последните години той се бореше с усложнения след преживян инсулт, а от няколко месеца беше в болница. Хамид Русев беше на 85 години. Тленните му останки ще бъдат положени до съпругата му в Чикаго. През септември ще има възпоменателна служба в негова памет.
Ето какво написаха за него от БЪЛГАРО-АМЕРИКАНСКА АСОЦИАЦИЯ преди десетина години.
Хамид Русев е роден в с. Арда – Смолянско през 1939 г. През 1947 г. семейството му е интернирано в Северна България, където той завършва училище. Връща се в Мадан и започва като наемен работник. Учи вечерна гимназия. След няколко години, заедно с друг известен в САЩ член на нашата диаспора – Шефкет Чападжиев, двамата преминават българо-гръцката граница нелегално и с много премеждия. Следва тежката участ на бегълците, живот из различни бежански лагери, докато пристигнат в САЩ. След също така познатите първи изпитания на имигрантския живот Хамид Русев започва с малък ресторант, където се стабилизира и в продължение на тридесетина година има успешен бизнес.
През 2001 година участва в създаването на първия професионално списван български седмичник „България“. По онова време редакцията на изданието се развива успешно и там работят редица добри журналисти, мениджъри и дизайнери. Това е гнездото, от което излизат членовете на още няколко екипа, които създават нови редакции и нови издания. Наличието на 6 вестника и други български медии даде основание Българското Чикаго да стане домакин на Втората световна среща на българските медии по света. А вестник „България“ през 2011-та година е направил вече 533 издания!
Вестник „България“ има големи заслуги за сплотяването и укрепването на българската общност в Чикаго. Той създаде солидно информационно поле, което ползува и старите имигранти и новодошлите, които намират в изданието почти всичко от онова, което им трябва – информация за бизнес, здравеопазване, адвокатска помощ, общество, спорт… Особено ценна е ролята на изданието като позитивен елемент за укрепването на нашата общност, представянето на положителните събития и насочването в определена, градивна, насока усилията на нашата диаспора и отделните личности. Вестникът се утвърди като летописец на българската общност в Чикаго и САЩ, като добър и търсен приятел и съветник за всеки българин в Америка.
Основните приноси на Хамид Русев са пропагандиране на българските традиции и ценности и запазване на българския дух всред стохилядното българско Чикаго.
Поклон пред паметта му!
.