.
Българската православна църква почита днес паметта на Преподобния Свети Иван Рилски Чудотворец. Той се смята за най-големия български светец, в чието лице много поколения са виждали и виждат и днес свой духовен покровител и застъпник пред Бога.
Светецът е роден около 876 г. в с. Скрино, разположено в подножието на Осоговската планина. Починал е на 18 август 946 г. в Рила, красивата планина, където преминава основната част от духовния му подвиг.
Денят на неговата кончина – 18 август – влиза в църковния календар като Успение на Свети Иван Рилски Чудотворец.
Свети Иван Рилски е бил съвременник на няколко български средновековни владетели – на княз Борис I Покръстител, който по-късно също е бил канонизиран за светец, на неговите синове цар Симеон I Велики и Владимир Расате, и на симеоновия син – цар Петър.
До 25-годишната си възраст Иван от Скрино бил пастир. По това време в цялата страна започнали да се строят много църкви и манастири. Отначало той постъпил в близкия манастир „Св. Димитрий“, построен под самия връх Руен. Той той развил своите духовни заложби и получил религиозно образование от богослужебните книги. Той приел в този манастир монашество, но не останал дълго в обителта, а се отдал на живот, изпълнен с пост, молитва и отшелническа самота.
Преподобният Иван Рилски посетил много места, докато се установил накрая в рилската планинска пустиня, където останал до края на дните си. В тази планина той основал манастир – Рилския – който съществува вече хиляда години. Свети Иван Рилски е извършил много чудеса – и приживе, и след кончината си, изцерявал е болни и немощни, нахранвал е по чудодеен начин гладни, неведнъж е спасявал създадената от него Рилска света обител в трудни моменти, години и векове след земния си край.
Светецът е съставил и свой завет – уникален документ, от който са познати четири преписа. Един от тях може да се види и днес в музея на Рилския манастир. В него светецът завещава на вярващите да съхранят вярата си, незасегната от всяко зломислие, и да се пазят от сребролюбието, защото то е корен на всички злини. Да живеят единодушно и единомислено, да не търсят първенство и началства, и да помнят Христовото напътствие, че който иска да е по-голям от всички, трябва да бъде слуга на всеки.
Свети Иван Рилски е почитан и от всички православни. Почитта към него като светец и Божий угодник стига чак до Сибир.
Този светец е патрон и на българския православен храм „Св. Иван Рилски Чудотворец“ в Чикаго, за който се надяваме, че ще може отново да отвори врати.
.