.
Българското училище в Остин, част от най-голямото Тексаско българско неделно училище – с двойно повече ученици и специален гост на откриването на новата учебна година
.
.
Вече трета година Българското училище в Остин, Тексас, отваря врати като клон към най-голямото училище в Тексас с три локации: Хюстън, Остин и Сан Антонио, с около 120 ученика и директор Райна Левакова.
.
.
Училището е създадено през 2012 г. към Фондация „Елин Пелин“, с президент Гергана Аракчиев. Организацията с идеална цел е създадена, за да поддържа българската култура, традиции и национално наследство. Стреми се да обедини българите в Хюстън, Остин, Сан Антонио и околните местности, като популяризира българските обичаи и език из цялата общност. Тази задача се поема и от трите клона на училището. Като партньори на Асоциацията на българските училища в Америка (АБСА) те взеха участие общо в 11 конкурса на АБСА, посветени на българските традиции и обичаи. А ученик от клона в Остин, Тексас – Адриан Христов, се оказа големият победител в томбола на АБСА, сред победителите в конкурсите за безплатен изпит за двуезичност по системата АЛТА, която асоциацията предлага.
.
.
Докато през септември 2022 г. клонът в Остин започва с едва двайсетина деца към ПБУ „Елин Пелин“ – Тексас, то този септември децата, които са записани в училището в тексаската столица, са вече 45. Клонът разполага и с богат учителски състав: ръководител на клона и учител с над 10 години педагогически опит в неделни училища: Офелия Цицкова, учители от самото начало и поставили основите на училището в Остин, започнали дългия процес на организирането му още през 2018 г., са Нели Раб, Цветомира Любенова, Десислава Евънс, Марина Нийл. Към основния учителски състав тази година се присъединиха и преподаватели с богат опит в България и САЩ, Мария Жечев и Мирела Щерева-Терезова.
.
.
На 14 септември 2024 г. училището в Остин отвори врати в нова прекрасна сграда. Тази година то се помещава в стаите на Austin International Schools (AIS), на адрес: 4001 Adelphi Ln, Austin, TX 78727. Класните стаи са цветни, широки и слънчеви, оборудвани с всичко необходимо и отговарящи както на всички български изискванията, то и на американските такива.
.
.
Откриването на тържеството започна по стар обичай на училището с химна на Република България, след което г-жа Цицкова приветства всички присъстващи и даде думата за поздрав от директора на AIS Ариан Баер Харпър.
Програмата продължи с реч на г-жа Нели Раб, която припомни целия тежък процес, през който премина училището, до достигането му до този възход.
.
.
Последва представне на целия учителски състав от г-жа Цицкова. Като всеки от учителите извикваше децата от своя клас и им подаряваше по една българска книжка. Последва детски смях и снимки на учителите с класовете.
Майкъл Робърт Дон Пол от първи клас и Анабел Спиров от втори клас поздравиха всички гости с рецитиране на български стихотворения.
.
.
След това дойде и кулминацията, когато г-жа Цицкова, след като припомни важните септемврийски дати от историята на България: 6 септември 1885 г. – Съединението на Княжество България и Източна Румелия, и 22 септември 1908 г. – Независимостта на България, представи пред всички специалния гост на тържеството, а именно българската писателка Антонина Дуриданова, избягала на 17-годишна възраст от комунистическия режим в България и живееща в Сан Антонио, Тексас. Тя е автор на биаграфична книга „Бягство от Желязната завеса“, в която разкрива с подробности премеждията, които е преживяла и как е успяла да съхрани българския дух и традиции, дори и далече от родината.
.
.
След падането на комунистическия режим, по покана на българското правителство, г-жа Дуриданова помага като американски данъчен съветник за организирането на данъчната администрация в България. Нейната помощ за данъчно законодателство е включвала и Русия, и Македония. Тя работи в помощ на родината си благодарение на трите й висши образования: руска фиология, френска фиология, бизнес администрация и международна търговия. Втората и много популярна книга на г-жа Дуриданова е „Магия за дълголетие“, в която писателката разказва както за пътешествията си до екзотични държави, така и разкрива тайни за нейния здравословен начин на живот и нещата, които прави, за да се поддържа в прекрасна форма. Като пред всички тя призна, че най-силното нещо, което я е държало през всичките години, е българският дух и връзката й с родината. На въпрос къде по света е пътувала, тя отговори, че е имала възможността да посети множество държави в Европа, Азия, Северна и Южна Америка и Африка, но най-мило й и зареждащо я с любов и енергия е само, когато пътува из България, когато посещава родния край, българските планини и низини и диша българския въздух.
.
.
След прекрасните думи за България, настроенито в залата се повдигна и от народните песни, изпяти от Светлана Димитрова, чийто музикален талант радва гостите на всяко тържество на училището.
Последваха няколко народни хора, изиграни от ансамбъл „Здравец“, с ръководители Йоана Тасева и Яна Колева и чийто състав е главно от родители на деца в училището. В танците се включиха и присъстващите гости.
.
.
Тържеството завърши с представяне на ръководителите на двете извънкласни дейностиза тази учебна година, които училището предлага безплатно на учениците, а именно: народни танци за деца с ръководител Йоана Тасева и Клуб по математика с ръководител Борислав Симов, д-р по математика.
.
.
Последва лека почерпка на гостите, след което си имаше и редовни учебни часове.
Първо българско училище „Елин Пелин“ – Тексас е одобрено от Министерството на образованието и науката на Р България и работи с учебници и по програмите на това министерство.
.
.
Повече информация за дейността на Фондация „Елин Пелин“, която, освен с училището, се занимава и с организиране на български културни събития и мероприятия в Тексас – ТУК.
Повече информация за ПБУ „Елин Пелин“, клон Остин, Тексас – ТУК.
.
Материала подготви Офелия Цицкова
.