Човек е душа, която си служи с тялото. – Сократ
Без приятелство животът е нищо. – Цицерон
Следователно, към заглавието можеше да прибавя: Душата на приятелството ще спаси света, но не направих това, а накрая на статията написах Послепис за една филтърка.
Драги Новак Джокович и Григор Димитров, благодарим Ви за Великолепието на съвременния тенис, което представихте на корта в „Арена София“ и за Спектакъла на емоциите – в столичния нощен клуб! Стана La fiesta grande Balcanica, като в филм на магическия режисьор Неманя (Емир) Кустурица. Душите Ви, и нашите, се радваха – duende (испански – „много емоционално“) по балкански, бургаски, италиански, арменски, грузински, испански, латиноамерикански – невъзможно за „цивилизованите“ keep smiling-говци пред и отвъд океана. Защото балканците, бургазлиите, италианците, арменците, грузинците, испанците, латиноамериканците правим всичко с мозък-и-сърце (Brain-and-Heart) едновременно: Pro Bono Publico e Amicizia Cervello e Cuore („За доброто на обществото и приятелството по мозък-и-сърце“ – Brain-and-Heart Friendship).
„И това прави цялата разлика“ между нас, балканците, и keep smiling-говците, както – по друг повод – е писал Робърт Фрост (1874–1963), професор по поезия в Харвардския университет, в поемата си The Road Not Taken (“Пътят, който не поех”), която завършва така:
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference.
Цитат на деня, 23 септември 2024 – от научното английско списание Nature Briefing: „…Хубаво е да си представяме бъдеще, в което нещата се подобряват.“ (When we imagine future, it would be nice to imagine a future where things got better). Английският биолог Крис Сандъм, хуманитарният изследовател Джо Уолдън и художникът Даниел Лок илюстрираха цитата в комикса им “Тъмни облаци, Ярки небеса” (Dark Clouds, Bright Skies), представяйки как може да изглежда едно устойчиво бъдеще: „Всичко, което трябва да направите, е да си представите бъдещето така, както го искате. Можете да предприемете и пътуване с кану с приятели и просто да говорите за това.“ – ЗАЕДНО:
.
.
Послепис за една филтърка
Една филтърка написа в един авторитетен седмичник: „Джокович е голям, но е чалгаджия“. И продължи да пише: „Но демонстрира изключително уважение към българите. Свалям шапка за уважението, което показа към страната ни. С извинение, Григор Димитров никога не е правил такъв жест.“
От тези думи за двамата велики тенисисти, гордост на Сърбия и България, за мен е ясно, че филтърката разчита повече на Декартовото Cogito ero sum*, отколкото на „Ние не сме мислищи същества, ние сме чувстващи същества, които мислят“ на проф. Антонио Дамасио (Институт по мозък и творчество в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис) в книгите му „Грешката на Декарт. Емоция, мисъл и човешкият мозък“ и „Looking for Spinoza: Joy, Sorrow, and the Feeling Brain“, както и в някои от неговите статии (Damasio A, Carvalho GB. The nature of feelings: evolutionary and neurobiological origins. Nat Rev Neurosci 2013;14(2):143-52. doi: 10.1038/nrn3403; Carvalho GB, Damasio A. Interoception and the origin of feeling: A new synthesis. Bioessays 2021; 43(6):e2000261. doi: 10.1002/bies.202000261).
Напомням на мислещата филтърка, че в същия ден, сряда, 25 септември 2024 г., когато написа: „Джокович е голям, но е чалгаджия“, статията „Джокович израства с Бах, Моцарт и Бетовен“ на чаровната й колежка Хортензия Маркова бе публикувана в „24 часа. 168 истории“. Там пише, че младият Новак е тренирал по методите на легендарната треньорка Йелена Генич“, слушайки на корта симфонии от Бах, Моцарт, Бетовен и други класици. Новак е трениран и от Богдан Обрадович с песни на Beatles и сръбската рок група Elektricni Orgazam. „Слушай, Новак, трябва да следваш ритъма на песента. Всичко е свързано“ – казвал му Обрадович.
Каква възхитителна педагогика и мъдрост на треньорите на Джокович! Как тогава той да е „чалгаджия“ и как така Григор Димитров „никога не е правил жестове за България“!?! Какъв по-голям и по-родолюбив жест искате Григор да напрви от този, цял свят да знае, че той е българин. И, че носителят на 24 и повече световни титли да дойде в София да играе с него благотворителен мач за Фондацията на Григор. И след това двамата да направят La Fiesta grande Balcanica в столичен нощен клуб!
Освен това, нека „великите сили“ да спрат да се надпреварват в правенето на самолети, ракети, танкове, дронове и други смъртоносни оръжия. А да правят всичко за доброто качество на живот на хората и на науката, образованието и културата (НОК) – иначе Светът може да бъде НОКаутиран… чрез войните!
Д-р Георги Чалдъков и приятели
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* „Мисля, следователно съм“, а не „Мисля, следователно съществувам“, както ерудираният Валери Найденов наскоро подсети подобни интелектуалци в една от неговите статии.
.