21-ият Виенски икономически форум –
с акцент върху ролята на регионалната икономика
като част от европейската и глобална икономика
На 4-и ноември 2024 г. високопоставени представители на икономиката, политиката и дипломацията отново се срещат на 21-то редовно ноемврийско издание на престижния Виенски икономически форум (VEF), за да дискутират и търсят прагматични за икономиката на региона “От Адриатическо до Черно море” решения.
В продължение на две десетилетия VEF си изгради репутацията на всепризната европейска икономическа платформа със седалище във Виена, която гради мостове между икономиката и политиката във и помежду 13-те държави-членки и чрез конкретни икономически проекти, реално допринася за развитието и за консолидацията на региона.
.
.
От първостепенна важност за по-нататъшното регионално икономическо развитие е вписването и повишаването на ролята на региона в рамките както на европейската, така и на глобалната икономика. ”Доверието е икономически фактор! Сътрудничеството, базирано на доверие, е особено ценно в една изпълнена с недоверие реалност. То е необходимо повече от всякога в условията на съществуващата силна взаимна икономическа зависимост. Време е за смели решения, време е за бързи и адекватни икономически отговори – и тази е перманентната цел на VEF”, пояснява посланик д-р Елена Кирчева, основател на VEF по времето на нейния мандат като български посланик в Австрия (2001-2005), член на управителния съвет и генерален секретар на VEF.
Затова и акцентът на 21-ви ВЕФ е поставен върху ролята на регионалната икономика като част от европейската и глобална икономика, а участниците ще бъдат поздравени и от нови стратегически партньори на Виенския икономически форум (VEF), сред които генералният директор на АIM Congress със седалище в Дубай (Обединените арабски емирства) г-н Валид Фархгал и г-жа Суята У Г, вицепрезидент на Global Partnerships Team Invest India от Ню Делхи и старши съветник в Световната асоциация на инвестиционните и промоционални агенции (WAIPA) със седалище в Женева.
.
.
Събитието ще бъде открито от посланик д-р Елена Кирчева и от новоизбрания президент на ВЕФ посланик д-р Емил Брикс, директор на Дипломатическата академия – Виена, която неотдавна отбележи 270 години от учредяването си през 1754 г., като “Ориенталска академия” от императрица Мария-Терезия.
Специално обръщение от името на действащото Федерално правителство ще направи и министъра по европейските и конституционните въпроси на Австрия г-жа Каролине Едщадлер.
Първата сесия е посветена на предизвикателства от европейски и глобален характер, които влияят на доброто икономическо развитие на региона от Адриатика до Черно море.
Водещият доклад ще бъде на федералния министър на труда и икономиката на Австрия д-р Мартин Кохер. Много интересни обещават да са и становищата на магистър Петер Хьофингер, заместник-генерален мениджър и вицепрезидент на Борда на директорите на Vienna Insurance Group AG (VIG), вицепрезидент на VEF; на Каспар Бришкенс, министър на транспорта на Република Латвия, която за пореден път се ангажира с активно участие в престижния форум. С доклади ще участват и почетният президент на Виенския икономически форум инж. Гюнтер Рабенщайнер; г-н Бекир Полат, председател на Турската агенция за инвестиции; представителя на Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD) със седалище във Великобритания г-н Кристоф Денк; д-р Стефан Щраус от Световната банка (САЩ). Българският участник в този панел е г-жа Пламена Ненкова, заместник-изпълнителен директор на фирма GBS Главбулгарстой АД.
.
.
Втората сесия ще премине под мотото “Споделена отговорност на икономиката и политиката за едно по-сигурно европейско бъдеще”. Акцентът на дискусията ще бъде зададен от г-н Матео Ривелини от Европейската инвестиционна банка (EIB) – Люксембург, ръководител на отделението за Западни Балкани и Турция. Очаква се в дискусията да се включат участници от най-висок ранг, сред които представители на икономиката и политиката от Австрия, Турция, Италия, Сърбия, Черна гора, Северна Македония, Молдова, Литва. В тази сесия България ще бъде представена от г-н Калин Пешов, изпълнителен директор на GBS Holding AG, член на Борда на VEF и ръководител на открития през август 2023 г= в сградата на GBS в София Vienna Economic Forum – Sofia Branch.
Следобедната “Алфа сесия” продължава горещите теми с основния доклад на премиера на Република Косово г-н Албин Курти, патрон на VEF. Негови партньори в дискусията на тема “Икономическото партньорство – по-важно от всякога” ще са представители на различни браншове на икономиката, на банковия сектор, на здравеопазването, на Дипломатическата академия – Виена.
.
.
Черешката на тортата, както винаги, ще бъде Годишният приз на форума. В рамките на конференцията активни членове и партньори на VEF със съществен принос за развитието на регионалната икономика традиционно се удостояват с „Viennа Economic Forum Annual Award”.
Бляскавото събитие ще се състои символично отново в Haus der Ingenieure (Домът на инженерите) в Тържествената зала (Beletage) на тази достолепна виенска сграда, построена през 1870-1872 г. като Дом на Сдружението на австрийските инженери и архитекти и средище на новите за времето си идеи и визии на инженерите и архитектите от Виена и Европа.
Генералният секретариат на VEF, със седалище във Виена, организира ежегодните редовни издания през месец ноември в австрийската столица, а в течение на календарната година се организират конференции, форуми и кръгли маси в някоя от 13-те държави-членки на ВЕФ, под надслов Vienna Economic Talks (Виенски икономически разговори).
Константин Димов
.