Достойни за пример личности ще бъдат отличени в навечерието на Деня на народните будители от родолюбиви организации, които се обединяват около идеята за съхранение на българския дух.
По време на събитието, което ще се проведе в Галерия-музей „Анел“ в София на 31 октомври, писатели и журналисти ще дарят свои книги в подкрепа на бесарабските българи и деца в Молдова. Целта на дарението е за опазване на националните корени и културно наследство на цялата общност извън пределите на България. Както и спасяване на малкото останали български училища, които са в критично положение.
Ще бъде подпомогнат и Културният център на бесарабските българи с музикални инструменти, носии и всичко, свързано с българския фолклор, история и традиции, както и оборудване на рехабилитационния център за бесарабските български деца в Южна Молдова.
Организатори на събитието са Общобългарският парламент, Организацията на обединените българи по света с председател Живко Бъчваров, агенция за публични комуникации VIP COMMUNICATION, Глобал Медия Груп, сдружение „Велика БОЛГАРИА“, сдружение „Български будители“ и др.
През последните години будителите на днешна България внесоха в парламента поредица от петиции, подкрепени от над 50 организации, част от които бяха за премахване на лъжите от българската история.
По инициатива на журналистката и пиар Патриция Кирилова, съорганизатор на събитието, и с подкрепата на учени и неправителствени организации бе променен законът за най-значимия ни национален празник – 24 май, който вече е на българската азбука, а не на лишената от всякакви исторически аргументи славянска писменост. Аргументите, приети и от депутатите бяха, че българската азбука е станала достояние на много народи със значимата роля на българските царе Борис Първи и Симеон Велики.
Будителите на днешна България внесоха в парламента и друга петиция – да се прекрати гаврата с паметта на великите ни предци. Беше дадена гласност на генетичните изследвания на инж. физик Евгени Делев, управител на Българския генетичен проект към американската лаборатория „Фемили Три ДНА“. Той е с най-голям брой изследвани от генетична гледна точка българи, с което бяха изключени всички мигрантски хипотези за нашия произход и това налага нашата история да бъде изцяло ревизирана и пренаписана. Този проект доказва, че българският род е местното население на Балканите, а не номадско преселение на азиатци.
Специален гост на събитието ще бъде Оксана Желяпова, “Ambassador of the Bulgarian cultural center in Moldova for international affairs“ (посланик на Българския културен център в Молдова по международните въпроси), носителка и на короната за най-красива омъжена българка.
.
Патриция Кирилова
.