.
САЩ – ИЗБОРИ ЗА ПРЕЗИДЕНТ
Това е най-оспорваната битка за Овалния кабинет през последните десетилетия. Дори най-напрегнатата битка между Джордж Буш и Ал Гор през 2000 г. не бе толкова напрегната две седмици преди изборния ден. Ясно е, че да се спечелят президентските избори в САЩ, не е необходимо непременно да се спечели народният вот. Кандидатът, който получи най-много гласове в даден щат, получава всички електорални гласове от щата в избирателната колегия. Целта е да се съберат 270 и повече електорални гласа (вж. тук).
Повечето проучвания в щатите по дефолт показват националния вот. Но очевидно е, че надпреварата ще спечели този кандидат, който успее да победи в суинг-щати или колебаещите се щати. Нека погледнем в Silver bulletin и последното проучване на Нейт Силвър (Nataniel Read Silver е американски статистик, анализатор на резултатите от изборите. Беше обявен за един от 100-те най-влиятелни хора в света от Time, след като разработената от него система за прогнозиране на избори успешно предсказа резултатите в много избори).
Според текущите средни стойности на Silver Bulletin, Харис е напред в Уисконсин (с 0,6 пункта), Мичиган (с 0,6 пункта) и Невада (с 0,5 пункта), докато Тръмп води в Северна Каролина (1 пункт), Джорджия (1,3 пункта) и Аризона (2 пункта). Остава Пенсилвания, където силите са изравнени – 48 на 48! Според бюлетина, ако изборите се провеждаха сега и с днешните средни стойности, Харис щеше да получи 257 електорални гласа, а Тръмп – 262. Извод: 19 електорални гласа в Пенсилвания са РЕШАВАЩИ за 270 плюс (повече информация ТУК).
И още: анализът на Силвър показва, че маржовете в средните стойности на колебанията в последните седмици са се движили в посока Тръмп. Според него, скокът на Харис след демократическата конференция през лятото „леко избледнява”. Двете седмици до изборите все пак е „политически дълъг срок” и ще видим, дали и как тази тендеция ще се развива.
Stay tuned…
.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Заглавиено е на редакцията.
.