На 18 октомври Православна църква почита паметта на св. Злата Мъгленска.
Родена е през XVIII век в селцето Слатино или Златино, Мъгленска епархия. Млад турчин от селото я отвлякъл в харема си, привлечен от нейната красота. Тя не се отрекла от християнската си вяра, дори и след жестоките изтезания, на които била подложена. На 18 октомври 1795 г. турците обесили девойката и насекли тялото й на късове.
Почитта към св. Злата Мъгленска се разпространява бързо из цялото българско етническо землище. Гърците променят името й (както и името на селото) на Хриси (буквален превод на Злата). В Мъгленско все още могат да се видят стенописи от края на ХIХ в., където, въпреки заличените български надписи и пренаписването на името на светицата на гръцки език, то някъде е оцеляло като Злата (както се вижда на снимката).
.
Традиционно тя е изобразявана в народната си носия. Различни източници предоставят не съвсем достоверна информация за жителите на селото. Според статистиката на Васил Кънчов то е българо-мохамеданско в края на ХIХ в. Историята на църквата в селото обаче сочи, че в този период там живеят и християни.
Интерес представляват народни песни и приказки от Мъгленско, в които се преплита житието на светицата с нейното българско име.
.
Източник: Илюстрация БѢло море / Illustration Belo more
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Бел.ред.: Припомняме, че през 2009 г., по предложение на проф. Пламен Павлов, св. Злата Мъгленска бе избрана за небесна застъпница на българките в чужбина. А Агенцията за българите в чужбина, при председателството на Райна Манджукова, учреди на името на св. Злата Мъгленска наградата „Българка на годината“. Името на отличената с тази награда българка зад граница се обявява всяка година на 21 януари.
.