.
Преди 3 седмици от редакцията на Еврочикаго изпратихме до три български институции – Министерство на вътрешните работи, Министерство на правосъдието и Министерство на външните работи, заявления за достъп до обществена информация, отнасящи се до размера на престъпленията, свързани с покупко-продажба на гласове и манипулиране на изборните резултати. Обобщение на получените до днес отговори може да намерите ТУК.
Днес получихме и последния отговор – от Висшия съдебен съвет, на който Министерството на правосъдието изпрати нашето заявление по ЗДОИ. Цитираме:
„По исканата със заявление 34/10.10.2024 г. за информация Ви предоставям обобщени статистически данни за броя на образуваните, разгледаните и свършените в районните съдилища наказателни производства за престъпления по чл. 167, ал. 2 – 5 НК и чл. 169 НК за периода 2007 г. – 2023 г., постановени присъди и наложени наказания, както следва:
– брой наказателни производства за престъпления по чл. 167, ал. 2 – 5 НК (за купуване на гласове и др.) при проведените парламентарни, президентски, местни и европейски избори в България, постановени присъди и наложени наказания;
– брой наказателни производства за престъпления по чл. 167, ал. 2 – 5 НК (за купуване на гласове и др.) при българските избори зад граница – парламентарни, президентски и европейски, постановени присъди и наложени наказания;
– брой наказателни производства за престъпления по чл. 169 НК (манипулиране на изборните резултати от членове на избирателните комисии) при парламентарни, президентски, местни и европейски избори в България, постановени присъди и наложени наказания;
– брой наказателни производства за престъпления по чл. 169 НК (манипулиране на изборните резултати от членове на избирателните комисии) при българските избори зад граница – парламентарни, президентски и европейски. постановени присъди и наложени наказания;
Данните са събрани и обобщени след изпратено запитване до всички районни съдилища в Република България, вкл. Софийски районен съд.“
Вж. файла с отговора в PDF формат, който получихме, ТУК.
От предоставената ни информация извадихме следните обобщени данни:
За всички български избори, проведени след 2007 г. досега, осъден за изборни престъпления зад граница е само един гражданин, при това условно, през 2019 г.
По чл. 167, ал. 2 – 5 от Наказателния кодекс, обобщените данни от 2007 г. досега са следните:
– постъпили дела 205
– дела за разглеждане 224
– свършени общо 199
– свършени с присъда 124
– свършени с прекратяване 76
Съдени лица общо 243, сред тях оправдани 21
Осъдени всичко 175
Осъдени непълнолетни 0 (няма)
Осъдени с присъда до 3 години са общо 147, в това число условно 122
Осъдени от 3 до 15 години – 0 (нула)
– осъдени с глоба 34
– с пробация 31
– с други наказания 22
По чл. 169 у нас обобщените данни от 2007 г. досега са следните:
постъпили дела общо 10
– за разглеждане 10
– свършени общо 10
– свършени с присъда 6
– свършени с прекратяване 4
Съдени лица общо 13 (оправдани няма)
Осъдени всичко 11
Осъдени непълнолетни няма.
Осъдени до 3 години общо 8, в това число условно 2.
Осъдени от 3 до 15 години 0 (нула).
– осъдени с глоба 2.
– с пробация 1.
От получения файл с данни се вижда, че няма наложени тежки наказания и осъдени над 3 години. От изнесеното по-горе, както и от други публикации (линк) се разбира, че от всички осъдени за купуване на гласове за последните 6 години, нито един в момента не е зад решетките. Което може да доведе до извода, че хората, които престъпват закона с деяния, свързани с купен вот и манипулиране на изборните резултати, едва ли се чувстват особено застрашени. И няма ефективна превенция на този вид престъпления, независимо че медиите всеки предизборен ден ни съобщават за десетки задържани за „купен вот“.
Накрая искаме да припомним още веднъж въпросите, които зададохме преди почти 4 години на партиите и политиците и които остават актуални:
Готови ли сте да подкрепите по-тежки наказания за нарушения на изборния закон, а ако тези нарушения са доказано умишлени, присъдите да са изравнени с тези, които са предвидени за незаконна промяна на държавната власт?
И писмото ни, в което (в началото на 2021 г.) се обърнахме и към президента Радев с питане:
Бихте ли повдигнали дебат по-темата и възможно ли е да поставите въпроса за по-тежки наказания на бъдещ референдум, заедно с други наболели въпроси, които вълнуват българските граждани?
.
.