.
На около 80 км на север от Париж се намира едни малък и красив град – Компиен.
Кралската резиденция в града датира от времето на Шарл V. Впечатлен от красивата природна среда, той решава да построи своя ловен замък в околните гори.
В линията на времето Компиен има своите възходи – става център на социалния и политическия живот по време на Втората империя, но и период на занемаряване.
Градът и Компиенската гора стават известни в историята с двете важни исторически примирия, свързани с двете световни войни.
.
.
В Компиенската гора на 11 ноември 1918 г. е сключено споразумение за прекратяване на бойните действия в Първата световна война, между победената Германска империя и нейните противници от Съглашението (Франция, Британската империя, САЩ и др.).
Тази война във Франция е известна като Голямата война. Над един милион и половина французи са загинали в нея.
Мястото на подписването е в личния вагон на генерал Фердинанд Фош (командващ войските на Антантата) в 5 часа и 10 минути, а военните действия се прекратяват в 11.00 часа.
По стечение на обстоятелствата, месец преди това генерал Фош бил превърнал в свой подвижен кабинет един произволно избран вагон-ресторант от френските пътнически влакове. Така 2419Д станал „вагонът от Компиен“.
.
.
След войната вагонът е откаран в Париж и е изложен срещу Дома на инвалидите, в който е погребан Наполеон.
През 1927 г. вагонът е върнат в Компиенската гора, където е издигнат мемориал в памет на събитието: Armistice – 11.11.1918 г.
През 1940 г. Германия мълниеносното завладява части от Франция.
По ирония на съдбата, на 22 юни 1940 г., на същото място е сключено Компиенското примирие между Германия и колаборационистите на маршал Петен от режима на Виши. Този път на мястото на генерал Фош във вагона е седял Адолф Хитлер.
.
.
Хитлер буквално се опитва да пренапише историята през 1940 г., за да унижи Франция по същия начин, по който Германия е била унизена в последния ден на Първата световна война.
Съпротивата срещу хитлеристите е огромна. Тя се разгръща във и извън Франция, до освобождаването на страната от нацистката окупация през 1944 г.
По-късно вагонът е бил взривен.
.
.
Понастоящем, на мястото на примирието в Компиенската гора има музей в подобен вагон, от същата серия, както този, който е бил преди.
През ноември 2018 г., по случай 100 години от Примирието, в Париж се събират всички световни лидери, включително Тръмп и Путин.
.
За първи път на посещение в Компиенската гора идва немски държавен глава – Ангела Меркел. Заедно с френския президент Еманюел Макрон, двата поднасят цветя на мемориалната дъска в памет на Примирието.
.
.
Текст и снимки:
Валентина Найденова
Брюксел – Белгия и
Компиен – Франция
.