.
Броени дни преди ендшпила на президентските избори в САЩ почти всички проучвания показват, че ще има фотофиниш. Според проучване на CNN, избирателите смятат, че Тръмп по-добре ще се справи с проблемите на икономиката, имиграцията и външната политика. Същевремено, вероятните гласоподаватели като цяло подкрепят подхода на Харис относно абортите и репродуктивните права, обединяването на страната и защитата на демокрацията. Икономика срещу социални права – пети ноември ще покаже.
Основният днес въпрос е следният: повечето политически анализатори смятат, че седемте колебаещи се щата – Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин, ще решат кой да влезе в Белия дом през следващия четиригодишен мандат. Според средните национални социологически данни на Нейт Силвър (вече знаете кой е той, вж. тук) и неговия Silver Bulletin, ако изборите се проведат сега, кандидата на Демократическата партия Камала Харис би спечелила 257 избирателни гласа в избирателната колегия срещу 262 гласа за Доналд Тръмп. Единствено и само в щата Пенсилвания изборите са „на кантар”, което означава, че нейните 19 електорални гласа ще решат резултата и победителят ще спечели над 270 гласа и Белия дом!
Да разгледаме ситуацията в Пенсилвания. Апропо, най-важният окръг в щата е окръг Ери. Той е микроизражение на целия щат, със своя демократичен градски център, консервативни селски райони и идеологически смесени предградия. Натам са насочени предизборните кампании и на двамата кандидати. Съгласно най-последните проучвания в щата, Silver Bulletin дава средни стойности за Тръмп 48,3%, Харис 47,7%; FiveThirtyEight – Тръмп 47,9% и Харис 47,5%; New York Times – Тръмп 49% и Харис 48%. Друго проучване на Quinnipiac, публикувано в сряда, показа, че Тръмп води с 47%-46%, а CNN поставя Харис пред Тръмп с 51% на 45%.
И друго важно нещо! Който познава живота в Щатите, знае, че има основен, кардинален въпрос при проследяване на всяка една политическа и икономическа ситуация – пътят на парите! Следвайте парите и те могат да ви посочат победителят в президентската надпревара.
За мен е очевидно, че на 6 ноември, денят след изборите, все още няма да знаем кой е победителят!
Историкът Алън Лихтман е известен като „Нострадамус“ на социологическите проучвания, поради факта, че е предсказал правилно резултатите на девет от 10 президентски избори от 1984 г. насам. Направил е прогноза и за тези избори.
Stay tuned…
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Заглавието е на редакцията.
.