.
От името на Българското дружество по клетъчна биология и Международното дружество на Приятели по мозък-и-сърце (Brain-and-Heart Friends),
Георги Н. Чалдъков*, BHF, MD, PhD, DHC, FIACS
Да си студент (и учител) е голяма отговорност.
I. В началото е “Kойто сУчи, той ще сполУчи” – перифраза на “Koйто Учи, той ще сполУчи”. Любознание, при гърците – Eпистемофилия, при сърбите –Радозналост, на латински Неофилия (любов към новото) са едни от най-хубавите и най-полезните думи – превръщайте ги в действия. Бъдете любознателни и човеколюбиви – знанието и eмпатията правят силата.
II. Напред! Науката е слънце,/ което във душите грей! (Стоян Михайловски, 1882 г.) – не само на 24 май, а непрекъснато, през целия живот (LLP – Lifelong Learning Program, също – Laboratory, Library, Pub).
III. Следвайте дидактичната каскада: от информация към знание, към начин на мислене. Чувствайте знанията като майчиния си език. Студенти по медицина, дентална медицина и биология, превръщайте информацията за клетъчните Молекули, Структури и Функции в знания за Болести, Превенция и Терапия – това е творческо пътуване от „аудиторията до леглото на болния“ – bench-to-bedside (B2B).
IV. Да учиш без да мислиш е безполезно. Да мислиш без да учиш е опасно. (Конфуций, 551–479 г. пр. Хр.).
V. Въображението е по-важно от знанието, защото знанието е ограничено (Алберт Айнщайн).
VI. Когнитивният потенциал е симбиоза на мисли-и-чувства – превръщайте ги в полезни и красиви действия. Колкото повече плодове ядете от Дървото на Любознанието, толкова по-добри ще сте в професията и живота си.
VII. „Човек е чувстващо същество, което мисли“ (1) – комплекс от IQ (Intelligence Quotient), EQ (Emotional Quotient) и FQ (Friendship Quotient) (2, 3).
VIII. Изпълнявайте съвета на родителите си: ЗА КАКВО СЪМ ДОШЪЛ ТУК? – Първо да уча, след това да се веселя – обратната хронология е безсмислена. Така, както и да учиш, без да се веселиш.
IX. Здравословен стил на живот, добро образование и упорита работа осигуряват Добро Качество на Живот (ДОКАЖИ; английското QoL – Quality of Life). Повече плодове, зеленчуци и физическа активност, никога тютюнопушене, никога наркотици, никога алкохолизъм!
X. Развивайте моралните си рефлекси – взаимно се уважавайте и обичайте. Не завиждайте, учете се от умните-и-морални хора – прощавайте “греховете” им, че са талантливи и съпричастни с радостите и мъките на другите. Създавайте brain-and-heart friend/ship (BHF). Тогава кажете: Vox Studentium vox Dei!
.
* Катедра по анатомия и клетъчна биология и Катедра по транслационна биология на стволови клетки, Научно-изследователски институт, Медицински университет, Варна. E-mail: [email protected]
–––––––––––––––––––––––––––––––––––
1. Антонио Дамасио, “Грешката на Декарт” (Descartes’ Error: Emotion, Reason, and the Human Brain) и „В търсене на Спиноза” (Looking for Spinoza: Joy, Sorrow, and the Feeling Brain).
2. Даниел Гоулман, “ЕQ: защо той може да е по-важен от IQ”. След това, Гоулман написа още една книга за EQ – Еcological Intelligence.
3. Георги Чалдъков, Николай Чалдъков. “Човекът: IQ + EQ + FQ. Есета, science-in-fiction и фотографии”.
4. За студентите по медицина, дентална медицина и биология: Principles of Cell Biology textbook – издание на BioMedES Ltd., Aberdeen, United Kingdom. 2022. To read the full text, and disseminate this e-book, please use the link:
https://www.amazon.com/-/en/George-Chaldakov-ebook/dp/B0BKWHKVWP
Така ще зарадвате Вашето Любознание с state-of-the-science (SоS) ниво на съвременните биомедицински знания.
––––––––––––––––––––––––––––––––––
.
HOMO LIBER
На всички студенти
.
Sapere aude – бъди любознателен,
имай куража свободно да изразяваш мисли-и-чувства
на твоя мозък-и-душа (съвет от Хораций, древния римски поет).
Да знаеш, че „целта е не да откриеш това,
което никой не е видял, а да дадеш ново обяснение на това,
което всеки вижда“ (Артур Шопенхауер).
Да си откривател, трябва нещо да посети ума ти и след това да го
изследваш – да сложиш мозъка в ръката си:
.
.
Като Mens et Manus – мото на MIT (Massachusetts Institute of Technology), Cambridge, MA, USA.
По-добре: Mens, Cordis et Manus.
Да знаеш, че скоростта на технологиите е опасно по-голяма от тази на етиката.
Индивидуалната Свобода,
ти можеш да Я постигнеш,
като следваш посоките на своя етичен компас,
като знаеш, че „не на площадите –
но в нашите души Тя –
Свободата – се изгражда и руши” 1.
Тогава можеш да застанеш очи в очи с Hic sunt leones2
и да влезеш в terra incognita.
Като „два милиона петли, които на късове чупят небето” 3
да промениш парадигмата4, status quo –
състоянието, в което са нещата,
да минеш поне веднъж на червено по улиците на науката,
да откриеш своята зелена пътека в нея –
да изкрещиш Eureka!
и да кажеш „Защо не“ 5, „Свободен съм“. 6
Да споделяш знанията си с другите,
да превръщаш знанията и опита си
в нови хипотези, метафори, цветове, образи, звуци,
да „мислиш глобално, да действаш локално“, 7
„да живееш и да не пречиш на другите да живеят“, 8
да прилагаш „Равновесието на Наш“ 9 –
едно от златните правила на човешките взаимодействия.
Да знаеш, че конюнктурните интелектуалци не са интелектуален елит –
те са от семейство Хамелеонови.
Да чуваш „Гласа на кръвта си“ (Vox sanguinis),
да си независим, да казваш:
„Не съм воден, Аз водя“:
.
.
Да не си yes-man – да имаш достойството да казваш Óχι! (Охи!; гръцкото „Не“) на „великите войнстващи сили“, на тяхната максима „Силата е право“ (Might is right). 10
Да обичаш и пазиш Майката Природа:
.
Да знаеш, че:
Любовта, която получаваш
е равна на любовта, която даваш. 11
Индивидуалната Свобода –
ти ще Я постигнеш –
виж пеперудата лети
към върха на планината Фуджи. 12
Тогава:
Вятърът – с дясната си ръка –
прегърна момичето и седна до нея –
на кея на бургаския залив
двама слушат Otis Redding’s song
Sitting on the dock of the bay.
.
_________________________________________________________________
1. Христо Фотев, от поемата „Книга за Свободата“. Ако нямаше 10 ноември 1989 г., повече от два милион българи нямаше да могат да емигрират и така България щеше да остане населена с 9 милиона затворници, които си разказват вицове в кафенетата – в очакване на Свободата. Но нали: Не в кафенетата – а в нашите души/ Тя – Свободата – се изгражда и руши.
2. Древните римляни са пишели на географските карти Hic sunt leones („Тук са лъвовете“) за територията, в която е опасно да се навлиза. На картата на София може да бъде написано „Тук е ПарламаМента, където 240 ментараджии правят голяма парлама“ и „Тук е вицепрезидента“.
3. От поемата „Ню Йорк: кантора и обвинение” на Федерико Гарсия Лорка.
4. Промяна на парадигмата (paradigm shift), описана от американския философ Thomas Kuhn, автор на книгата (1962) The Structure of Scientific Revolutions („Структурата на научните революции“). Там пише: „Новата парадигма трябва да бъде не е само различна, но и по-хубава“, като вашите нови приятелки.
5. Роберт Кенеди: “Някои виждат нещата такива, каквито са – и казват „защо“. Аз мечтая за неща, които никога не са ставали – и казвам „защо не“.
6. „На нищо не се надявам. От нищо не се страхувам. Свободен съм.“ – Никос Казандзакис, епитафия на неговия гроб в Хераклион, родния му град, на остров Крит, Гърция.
7. Think globally, act locally е мисъл на френско-американския учен проф. Рене Дюбо, изречена пред Асамблеята на ООН през 1972 г. От глобално и локално, става глокално – мисли глокално.
8. От английски live and let live – имайте реципрочно уважение. Както „всяка сутрин водачът на боливийските инки казвал на своите хора: „Не крадете и не лъжете!”, а те му отговаряли: „И ти също!”
9. Нова парадигма в теорията на игрите, която през 1994 г. е удостоена с Нобелова награда за икономика. „Красивият ум“ на Джон Наш доказва математически, че съществува система от решения за всеки отделен играч, с която, ако никой не загуби, всички ще спечелят максимално (win-win strategy).
10. От 1942 г. 28 октомври, като „Ден Óχι“, е национален празник на Гърция. Тогава гърците излизат на улиците, скандирайки Óχι! „Ден Óχι“ напомня за отрицателния отговор на ултиматума, поставен на Гърция от Мусолини на 28 октомври 1940 г. С него се иска Гърция да разреши на войските на Италия и Германия да влязат на нейна територията. Гърците са горди хора, не дават нито земята, нито небето си на чужди войски.
11. От студийния албум “Abbey Road” на Бийтълс, 1969.
12. Пеперуда/ лети към върха на Фуджи/ бързо, елегантно. – перифраза на хайку от Кобаяши Исса (1763– 1828): Охлюв, /катери Фуджи,/ но бавно, бавно.
.