.
Българската православната църква чества на 6 януари Богоявление (Йордановден), който е третият по значимост християнски празник през годината.
Според преданието, на този ден Иисус Христос е бил кръстен от Йоан Кръстител във водите на река Йордан. С празника се слага край и на така наречените „мръсни дни”.
Празникът има различни имена в различни краища на България – Кръстовден, Водици, Водокръщи. Вярва се, че тогава водата спира, пречиства се, след което придобива голяма сила. Освен, че пречиства греховете, тя има сила да лекува, затова болните влизат в реката, в която е хвърлен кръстът. Вярва се още, че именно от Йордановден тръгва обичаят, според който имениците се мокрят за здраве и късмет.
Има различни поверия, свързани с Богоявление. Казват, че през нощтта срещу Кръщението небето се отваря и Светият Дух слиза върху Христос във вид на гълъб. От небето се разнася глас: „Този е Моят възлюбен Син, в когото е Моето благоволение“. Оттук идва и названието на празника – Богоявление. Според народните поверия, през нощта срещу Богоявление, каквото си пожелаем, ще се сбъдне. Ако на този ден времето е студено и сухо, годината ще бъде хубава и плодородна.
След празничната черковна служба свещеникът хвърля Светия кръст във вода – било то в река, езеро или море, в зависимост от това какви са най-близките водоеми. Млади мъже се хвърлят във водата, въпреки студа, за да го извадят. Който пръв стигне кръста и го извади бива честит и здрав през цялата година. Ритуалът в България се наблюдава и от ЮНЕСКО, тъй като той е кандидат за включване в списъка на световното културно наследство.
Днес, 5 януари 2025, ден преди в България да се празнува Йордановден, сред различни български общности в САЩ бяха извършени тържествени водосвети и спасяване на Кръста Господен.
Вече писахме и обявихме за събитията тук (линк).
Ето видео и фоторепортаж за събитията.
.
.
Традицията за изваждането на кръста за Богоявление от водите на езерото Мичиган край Чикаго бе спазена, макар и пренесена в неделен ден. В минали години са се събирали и по над 30 смелчаци (вж. линк), но метеоролозите този път предвещаваха много силни ветрове (над 30 мили в час) и ниски температури (от поне -10 градуса по Целзий.)
.
.
Кръстът тази година бе изваден от записалия се под първи номер в списъка и с най-голямо желание – Данаил Хинов. Осемнадесетгодишният младеж е от Кюстендил и живее с родителите си в предградие на Чикаго. (На снимката горе е с гордия си татко).
По традиция той и поведе хорото, което се изви на плажа, до ледените води на Мичиган.
.
И две снимки от събитието на плажа в Санта Моника, край Лос Анджелис със свещеника и миряните.
.
.
Не забравяйте и какво е забранено да се прави на Йордановден:
Не се перат ризи, не се работят женски работи, не се бродира, мете, преде;
Не се тръгва на път;
Не се вдигат сватби;
Не се опяват мъртъвци и не се раздава помен;
Не е добре да се зачева през тези дни, защото нищо добро не чака детето, което ще се роди.
На Йордановден празнуват около 350 хиляди, носещи името Йордан и производните му над 25 имена.
.