
.
На 22 февруари 2025 г., след десетилетия в очакване, в Лондон отвори врати новопостроеният православен храм „Св. Иван Рилски”.
.
Малко преди 18.00 часа за първи път в квартала Кенсингтън се чуваше звънът на българските камбани. Тези, които в детството си чувахме от „Св. Александър Невски“. Друг е камбаненият звън на лондонските катедрали. Този запис на песенен звън идеше от България и вещаеше вълнуващо пиршество на Духа.
Възвестяваше се присъствието на Българския патриарх Даниил, който за първи път стъпваше в земята на Великобритания, за да освети нашия нов български Храм на Вярата – дом за любов и надежда.
Прекрасната нова сграда на църквата не можеше да побере всички желаещи. Мнозина бяха навън, където на голям екран можеше да се наблюдава цялата церемония. Тържествени молитви и песнопения въздигаха вълнението нагоре, в небесата… От прекрасния нов купол над всички ни гледаше ликът на Христос и беше час за ликуване.
Повече за събитието – вж. материал на БТА
Видео на БНР
.
За да имаме такъв красив и достоен храм, изграден изцяло от българи,
мнозина вложиха мечти, усилия, средства, упорство и е редно да бъдат спомняни не само днес.
В благодарственото си слово патриарх Даниил спомена първия пратеник на Българската православна църква в Лондон – Натанаил. Тогава бяха други години. Служеше се в един отдалечен от посолството апартамент, нает под наем, за да приобщава малцина. Посолството беше далеч…
През 1991 г. в Лондон пристигна Иван Станчов – назначен за посланик на България във Великобритания и Северна Ирландия, а също и за първи български посланик на България в Република Ирландия. Той промени всичко. Макар католик, знаеше колко е нужен дом на вярата за хората, далеч от родината. Първи намери доброволци и средства, за да преустрои част от мюза към посолството и един от гаражите. И така получихме в дар, макар и малък – православен параклис. Вратите на този първи църковен дом бяха отворени за всички желаещи. Оттам започна всичко, за да се стигне до днес. Не трябва да се пропуска голямата роля на д-р Кусев, който се грижеше и със собствени средства за църковните дела. Създаде и неделно българско училище към църквата. Като пряк наследник на големия възрожденец, старозагорския митрополит Методий Кусев, той живееше с мисълта да е полезен на цялата българска общност.
Представител на БПЦ беше отец Симеон и докато позволяваше здравословното му състояние, години служеше в параклиса. След това службата се пое от младия и всеотдаен протойерей, д-р Добромир Димитров. Всички последващи български посланици след Иван Станчов подкрепяха малката ни тогава църква и имат принос в извървения път.
Голяма е заслугата на г-н Марин Райков, български посланик в годините 2019-2024 г., който се зае заедно с митрополит Антоний (прекрасен радетел, обгрижващ общностите ни в Западна и Средна Европа), да направят смелата крачка напред, за да се случи онова, в което мнозина се съмняваха, че е възможно. Съществена бе и подкрепата на Кирил Сакскобургготски – княз Търновски. Започнатото от г-н Райков пое следващият български посланик – г-н Тихомир Стойчев. Подкрепа имаше и от доскорошния ни български консул, г-н Николай Ванчев. Те всички тази вечер присъстваха на церемонията в правото си на градители. Вярвам, че и Духът на покойния вече Иван Станчов ликуваше с нас.
Не мога да изброя всички, допринесли за сътвореното, и нека неспоменатите ми простят. Важно е, че градежът оживя заради усилията на безброй.
Големите средства дари Българската държава – 3 300 000 лв. Но български дарители се включиха за подкрепа и имената им днес са изписани на паметната плоча в храма. Даряваха масово и българите от общността ни. Нашето училище „Иван Станчов” към посолството също се включи, както и други български училища в Лондон. С повече или по-малко, хората добавяха и се събраха допълнителни милион и половина, за да имаме това днешно творение на красотата.
Пътят на градежа:
.
След тържествената литургия и благословията на българския патриарх Даниил, в посолството се състоя прием за всички присъстващи, за да споделим всеобщата си радост, вяра, надежда и любов.
.
.
Отново патриарх Даниил сподели удовлетворението си, че точно 1160 години след покръстването на българите, с Божия помощ и всеобщи усилия, в Лондон се издигна духовен православен храм. Митрополит Антоний благодари на негово светейшество и на всички приносители. Говориха Н. Пр. посланик Тихомир Стойчев и г-н Марин Райков. Той отличи съществената роля на италианския архитект Карло Буги от Пулия, творец с афинитет към православието и православната архитектура. Двамата с г-н Райков помогнаха общината Уестминстър да бъде убедена и даде разрешение за съхраняване облика на културния обект отвън, но вътре да се спази православният канон.
.
.
Използвах случая тази вечер да дарим от името на Българското училище към посолството в Лондон, наречено още приживе на името на посланик Иван Станчов, книгата за него и неговата фамилия. Получиха я патриарх Даниил и българските гости от делегацията на Светия синод. Книгата е за династията Станчови, която има голямо значение в нашата нова история – дарители и благодетели през целия си живот. Иван Станчов започна всичко това, което на 22 февруари празнувахме. Други поеха и превърнаха мечтата в реалност.
.
.
Вярвам, че той ни е видял от Високото и също благославя.
Амин!
.
Снежина Мечева
преподавател и директор на БУ „Иван Станчов” (1989-2023),
съосновател и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина (2007-2023),
почетен член на АБУЧ
.