
.
На 1-ви март Българското училище в Лос Анджелис събра отново българите в Калифорния, за да обележат заедно един от най-светлите моменти в историята на България – Освобождението ни от османско владичество.
.
.
Тържеството за 3-ти март беше още по-специално тази година, защото събра представители на почти всички български неправителствени организации в Лос Анджелис. Въпреки разстоянията и ежедневните ангажименти, всички се събраха на едно място, за да споделят не само радостта от празника, но и важността на общата ни българска идентичност.
.
.
Вдъхновени от гостуващата от България изложба на траките в Гети вила – едно от най-значимите културни събития в Лос Анджелис, освен честването на 3 март отпразнувахме и уникално ни тракийско наследство. Това беше прекрасно допълнение към тържеството за 3 март и напомни на всички присъстващи колко важно е младото поколение да се запознае с историята и културата на нашите предци. Тържеството започна със серия от творчески работилници, които предизвикаха голямо любопитство сред децата и техните родители.
.
.
Работилниците включваха изработване на мартеници, тракийски медальони и кукерски маски – три символични елемента от българската култура и традиции. Гостите ни имаха възможност да си закупят тениски с уникален дизайн, вдъхновен от тракийското ни културно наследство, които училището само изработи. А също да се снимат в битовите кътове, които подготвиха Веси Василева с танцова група „Хоротропци’“ и Калин Крумов от „Пчела“.
.
.
Тържеството започна по един много въздействащ начин – със съвместно изпълнение на българския национален химн. Заедно с известната оперна певица Мариана Попзлатева се включиха и учениците от 2, 3 и 4 клас, които с гордост и патриотизъм изпяха химна на България.
.
.
Присъстващите родители и гости не скриваха емоциите си, когато чуха детските гласове да се сливат с мощния глас на оперната певица.
.

Последваха празнични приветствия от г-жа Живка Костова, директор на училището, г-н Бойко Христов, генерален консул на република България, г-жа Нина Аритонова, представител на Българо-Американското образователно общество BACES, което беше главен спонсор на събитието, и г-н Васил Михалев от Борда на BACEF.
.

Сред специалните гости на тържеството бяха представители от престижния музей Гети Вила. Между тях бяха както бившият куратор на изложбата Джефри Спиър, така и настоящият куратор на изложбата Сара Кол. Директорката им връчи грамоти за приноса им в организирането на изложбата и им благодари за вдъхновението, което тя донесе на българската общност в Лос Анджелис.
.
.
Най-малките сладури от детската градина, 1 клас и подготвителните групи от Лос Анджелис и от филиала в Ориндж Каунти, облечени в традиционни български носии, развълнуваха всички присъстващи като изтанцуваха с много настроение една традиционна ръченица, водени от Веси Василева.
.
.
А после с песен поканиха Баба Марта, която и тази година закичи с мартеници всички присъстващи за здраве и късмет. Изпълнението на песента „Знамето ни е трицветно“ и гората от разлюлени знаменца на сцената, както и стихотворението „Аз съм българче“, предизвикаха умиление у малки и големи. Учениците от 2, 3 и 4 клас развълнуваха присъстващите с рецитал за Левски и песента „Вятър ечи“, която екна в цялата зала, а накрая завъртяха и Джиновски танц.
.
.
А след това отново докоснахме патриотичното чувство у присъстващите с песента „Къде си вярна, ти любов народна“, изпята много емоционално от учениците от 5, 6 и 7 клас.
.
.
Един от най-вълнуващите моменти на тържеството беше, когато децата от 6 и 7 клас се въплътиха в ролята на тракийските герои Орфей, Севт III и Спартак. Във впечатляващи кратки монолози, те отправиха своето послание към съвременния свят. Чрез своите изпълнения, учениците напомниха на всички присъстващи за значението на историята и за това как миналото може да ни учи как да бъдем по-добри хора в настоящето.
.
.
Г-н Калин Крумов от Българско образователно и културно общество „Пчела“ поздрави всички гости и прожектира кратък, но изключително интересен филм, посветен на древните траки.
.
.
Венецът на фестивала беше кукерското шествие, което буквално „оживи“ тържеството. Учениците, носещи ярки и впечатляващи кукерски маски, създадоха истинска феерия от звуци и цветове.
.
.
Кукерите, с характерните си маски и звънци, преминаха през залата, като изпълниха традиционните ритуали за прогонване на злите духове и посрещане на пролетта.
.
.
Учениците от 9 и 10 клас изпълниха невероятно „Петрунино хоро“, а заедно с „Берендетска китка“ на „Хоротропци“ се потопихме още по-дълбоко в магията на фолклорния танц.
.
.
Най-накрая няколко поколения танцьори се сляха в едно, свързани в един и същ ритъм. Фолклорна танцова група „Хоротропци’“, заедно с децата от българското училище, завършиха празника с Финална шопска китка и изпълниха сърцата на малки и големи.
.
.
И по традиция всички се заловихме на хорото – да сме единни, да сме заедно, да се подкрепяме и помагаме, както повелява традицията. И сцената се оказа малка да побере всички желаещи да се хванат на хорото.
.
.
Какво е силата на кръвта, на традициите и обичаите ни, как те ни свързват с невидима нишка с родината, почувстваха всички присъстващи.
.
.
Фестивалът се превърна в символ на обединението на българската общност в Лос Анджелис и на любовта към културното наследство, което свързва всички, независимо от мястото, на което живеят.
.
.
Такъв беше нашият празник – много емоционален, пъстър, зареждащ…
.
.
Текст и снимки:
БУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Лос Анджелис
.