
.
Утре е Цветница! Този светъл християнски празник е един от двата дни по време на Великденските пости, на които е разрешено да се яде риба. Допускаме, че всеки ще предпочете сам да приготви рибата по собствена рецепта, но какво ще правите с изрезките от нея? Предлагаме ви да не ги изхвърляте, а да си приготвите рибена чорба. Някой я обичат по редичка, но ако сте като пишещия тези редове и искате чорбата да е по-гъста, можете в нея да добавите малко картофено пюре на прах (potato starch), ориз или ячнева каша (ечемична крупа – на снимката долу). В този случай ще предложим една рецепта за рибена супа с ячневая каша, която съчетава богатия вкус на рибния бульон с хранителните свойства на ечемичената крупа, но рецептата може да се използва и при другите сгъстители.
.
.
Използвайте каквато риба имате – прясна, като шаран, пъстърва или пък друга речна или морска риба. Можете да комбинирате различни видове за по-богат вкус. Ето основните стъпки, след като я измиете:
1. Приготвяне на бульона: Сварете рибата с вода, сол и подправки като девесил, корен магданоз, дафинов лист, черен пипер зърна, морков, селари, лук цяла глава, цял картоф, 2-3 скалидки чесън. (Ако нещо ви липсва или не харесвате – вижте текста най-долу, под черта и проявете творчество, кое да използвате и кое не. Варете рибата около 30 минути). Прецедете бульона и отделете рибата, като я почистите от костите – изхвърлете главата лук и целината, а картофа и моркова пасирате.
2. Сваряване на кашата – В отделна тенджера сварете „ячневата каша“ в подсолена вода за около 20 минути, докато омекне.
3. Задушаване на зеленчуците – В голяма тенджера загрейте олиото и задушете ситно нарязани лук, морков, картоф и целината (за около 5 минути). Към кря добавете нарязан домат.
4. Добавяне на бульона – Налейте прецедения рибен бульон към зеленчуците и оставете да къкри 10 минути.
5. Добавяне на кашата и рибата – Сложете сварената ячнева каша и почистената риба в супата. Оставете да ври още 5-10 минути.
6. Овкусяване – Добавете черен пипер, копър, тарагон* и лимонов сок на вкус.
7. Сервиране – Поднесете супата гореща, с допълнителен лимонов сок и пресен магданоз. По желание добавете люта чушка.
Весел празник и добър апетит!
П. Стаматов
.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Тарагонът (естрагон), както и подправки, които вие не харесвате може и да не ги добавите, но те придават уникален и свеж вкус. Тази подправка обикновено се прибавя към рибената супа в края на готвенето или непосредствено преди сервиране. Това запазва неговия деликатен аромат, който може да се изгуби при продължително варене. Можете да го нарежете на ситно и да го добавите около 2-3 минути преди супата да е напълно готова, или просто да поръсите малко пресен тарагон върху готовата порция. Ако използвате сушен тарагон, добавете го малко по-рано, за да се разгърне добре в бульона.
И накрая – ето ви трите главни тайни на хубавата рибена чорба, които пишещият тези редове е чул от своя кум – кулинар Марин Велинов, който пък ги знае от бургаските рибари: „Супата да е гореща, да е люта и да я разделиш с поне един да те хвали!“
.