Публикуваният по-долу текст е реч, произнесена от председателя на Културно-информационния център на българите в Босилеград, Р. Сърбия, Иван Николов на честването на празника на българската просвета и култура и на славянската писменост в с. Извор, Босилеградско.
Уважаеми дами и господа,
Драги гости,
Скъпи ученици!
От името на организатора, пожелавам добре дошли на представителите на Генералното консулство на Р. България в Сърбия, Столична община – София, Обществено движение „Западни покрайнини“, Гражданско сдружение „ГЛАС“, Спортно дружество „Младост“.
Добре дошли на тържественото отбелязване на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост 24 май, ден, когато почитаме паметта и делото на нашите просветители и равноапостоли Светите братя Кирил и Методий.
Преди да започнем, нека с минута мълчание да отдадем почит на жертвите на наводненията в Република Сърбия и да отправим призив за солидарност и състрадание с бедстващите.
Културно-информационен център „Босилеград“ , с партньорите си от Босилеград и Столична община – София вече години наред отбелязват този светъл празник именно тук, в Извор, пред тази великолепна черква и пред развалините на тия училища. Защо точно тук? Защото подрастващите поколения трябва да знаят, и никога да не забравят, че именно от тук, в Извор, преди 182 години, през далечната 1832 година, в годините на безпросветна тъма и робство започва просвещението на Краището. Нашите предци тогава осъзнават, че само просветата и вярата е път към прогреса на всеки един човек и на всяко общество.
След откриването на първото Килийно училище в Босилеградско преди Освобождението и откриването на второ след Освобождението, Краището става един от най-просветените райони в тогавашна България. Днешните поколения ученици трябва да знаят, че от тия днешни развалини са тръгнали първите, надъхани със знание и родолюбие хора, които продължават образованието си в Кюстендил и София, а някои от тях са стигнали да овладеят самите върхове на науката и изкуството в европейските университети.
Именно затова е изключително важно отново и отново да се връщаме тук, на извора, в с. Извор, и да си даваме сметка откъде сме тръгнали и накъде вървим. Настоящето и бъдещето зависят и от това как се отнасяме към миналото, към корените си. Развалините на тия училища и състоянието на тази черква – говорят за развалините в душите ни и обществото.
Завръщайки се тук, в този светъл празник на българските и славянски просветители и равноапостоли, Светите братя Кирил и Методий, освен почит и уважение към тяхното дело, трябва да преосмислим пътя който сме минали и по който сега вървим и накъде отиваме.
Именно с тази цел, КИЦ „Босилеград“ заедно с Основното училище и Гимназията, с учениците и нашите партньори се опитваме отбелязването на Деня на Българската просвета и култура и на славянската писменост да съчетаем с просветата и културата в днешно време.
С това намерение, КИЦ „Босилеград“ проведе конкурс за детска рисунка и есе сред учениците в Основното училище и Гимназията в Босилеград. Въпреки драматичните събития и бедственото положение в Сърбия, въпреки че до последния момент не знаехме дали ще се проведе това тържество поради траурните дни, отзивът на учениците надвиши очакванията ни.
Надвиши ги, както по броя на участниците и постъпилите творби, така и с познанията и силата на творческото мислене и изражение. За пореден път се убедихме че си имаме работа с изключително талантливи ученици и разбира се със също така добри учители.