В последния ден на мандата си на 28 май т.г. Европейската комисия наложи вето на европейската гражданска инициатива „Един от нас“, която призовава за забрана на финансирането от ЕС на изследвания, свързани с унищожаването на човешки ембриони.
Въведени с Договора от Лисабон, европейската гражданска инициатива (ЕГИ) бе замислена като механизъм за улесняване на демократичното участие, чрез предоставяне възможността европейските граждани да поискат от Европейската комисия да направи конкретни законодателни предложения.
Инициативата „Един от нас“ надскочи изискването за 1 милион поддръжници, като получи 1,7 милиона подписа, и с това стана най-голямата гражданска инициатива в историята на Европейския съюз.
„Един от нас “ получи широка подкрепа на членове на Европейския парламент от почти всички политически групи, представени в парламента. Освен това, преди повече от година, самата Европейска комисия потвърди, че искането да се забрани финансирането от ЕС на изследвания, свързани с унищожаване на човешки ембриони, както е формулирано в законодателното предложение на „Един от нас“, е в съответствие с европейското право – и по този начин, допустима като ЕГИ.
Вето без аргументи
Европейската комисия отхвърли това искане, въпреки липсата на правни аргументи, с които да оправдае своето вето. В своето прес-съобщение Комисията заяви, че „разпоредбите за изследване на човешки ембрионални стволови клетки на Horizon 2020 са в пълно съответствие с Договорите на ЕС и с Хартата на основните права на Европейския съюз“ . По мнението на Комисията, това дава достатъчно основание да се отхвърли най-мащабно подкрепената гражданска инициатива в историята на европейската демокрация.
„Такова право на вето е нелегитимно и антидемократично, тъй като политически Европейското законодателство е това, което може да се произнесе за съдържанието на инициативата, а не Комисията, в противен случай, механизмът ЕГИ би бил безсмислен“, споделят организаторите на кампанията „Един от нас“.
Ветото на Комисията не приключва битката. Тъй като тази гражданска инициатива има отговорността да допринесе за една по-етична и демократична Европа, решението на Комисията вероятно да бъде обжалвано пред съда в Люксембург, който е признал, зачитането на човешкия живот от момента на зачеването.
.
Михаела Джоргова,
Асоциация Общество и Ценности