Горбачов ще защити Путин пред Меркел на честванията в Берлин
Задълбочаващият се конфликт между Запада и Русия днес не е същият като конфликта по време на Студената война, каза Хенри Кисинджър пред Съвета по външни отношения в Ню Йорк тази седмица, на симпозиум по повод 25-годишнината от падането на Берлинската стена, съобщава „Хъфингтън пост“.
Но бившият американски държавен секретар, който на 91 години остава силен и влиятелен глас на външнополитическата арена, допълни: „Много съм притеснен от настоящото положение, което не носи нито мир на Украйна, нито стабилност на международната система“.
Запитан дали може да направи паралел между Сталин и Путин, Кисинджър отговори: „Всъщност, не… Не мисля, че Путин вярва, че управленската система в Русия е вродено несъвместима с управленската система на Запад. Той е дълбоко огорчен от западните действия и реагира по начин, който Петър Велики щеше да разбере. Но не мисля, че сме изправени пред същия феномен като Студената война“. Кисинджър, който беше и съветник по националната сигурност на президента Ричард Никсън, обвинява отчасти и Запада за конфликта в Украйна. „Създалото се положение… се развиваше в продължение на месеци, в които струва ми се западните страни не разбраха напълно последиците и не използваха възможностите за разговори по основния проблем, а именно дългосрочните отношения между Русия и Запада“. Кисинджър смята, че международната общност не може „да приеме предложението една страна просто да откъсне част от друга страна“. „Просто анексирането на част от територия противоречи на международната система, така както я разбираме“, категоричен е той.
По въпроса за санкциите срещу Русия в резултат на украинската криза Кисинджър направи разграничение спрямо санкциите срещу Иран. Все по-строгите санкции срещу Иран бяха сравнително успешни, защото САЩ успяха да обединят цялата международна общност около тях и защото санкциите засягаха ядрената индустрия като цяло, каза бившият първи дипломат на САЩ. Наложените санкции на руснаци от обкръжението на Путин са нещо друго, смята той.
„Никак не харесвам тази концепция…Това е лоша система за международните отношения… Каква международна система имаме, ако всяка страна тръгне да наказва отделни хора в други страни?… Аз бих опитал да използвам друг метод, за да покажа крайното ни недоволство от Русия във връзка с Украйна, отбеляза Кисинджър.
Последният ръководител на СССР Михаил Горбачов съобщи междувременно, че ще защитава позицията на Владимир Путин по украинската криза и ще разкритикува американската „намеса“ пред Ангела Меркел, по време на честванията по повод падането на Берлинската стена.
„Ще защитя категорично Русия и нейния президент Владимир Путин на политическия форум, който трябва да се състои в неделя в рамките на събитието“, каза Горбачов, цитиран от Интерфакс. „Напълно съм убеден, че Путин защитава днес по-добре от който и да било друг интересите на Русия. Разбира се, има какво да се критикува в политиката му. Но не искам да го правя и не искам друг да го прави“, допълни Горбачов.
Германия отбелязва в неделя 25-годишнината от падането на Берлинската стена. Планирана е церемония, на която ще присъстват Ангела Меркел, Михаил Горбачов, председателят на Европейския парламент Мартин Шулц и бившият лидер на полския профсъюз „Солидарност“ Лех Валенса.
Срещата идва в момент, когато Русия и Западът преминават през най-тежката криза в отношенията си след края на Студената война, на фона на конфликта в Украйна. „Русия създаде (след разпадането на СССР) нови отношения и нови структури на сътрудничество. И всичко вървеше добре, но това не се харесваше на всички хора в САЩ“, заяви Горбачов.
„САЩ имат други планове, необходим им е друг контекст, който да им позволява да се месят навсякъде. Дали това е добро или лошо, не ги интересува. За тях е важно да могат да се намесват“, допълни носителят на Нобелова награда за мир. „Категорично съм убеден, че проблемът в Украйна е само претекст, използван от САЩ да се месят в работите на други страни“, завърши Горбачов.
Източник: в. „Сега“