Днес агенция ПИК е публикувала няколко материала за фондация „Америка за България“, която раздаде грантове от по няколко милиона лева на изданията на Иво Прокопиев и на Mediapool.
В един от тези материали гражданският активист Стефан Стайков разказва подробности около финансирането на организацията и това как тя се е регистрирала в България, които поместваме по-долу.
„Преди две години почетният председател на „Америка за България“ г-н Франк Бауър беше награден от президента с орден „Мадарски конник“. Тогава аз написах писмо до Плевнелиев, като настоях за информация какъв е приносът на този човек за България, за да го награждават с такъв орден“, разказа пред ПИК Стайков.
„Оказа се, че фондацията е финансирана с половин милиард долара, които са спечелени от Българо-американския инвестиционен фонд, който е създаден в България през 1992 година. И през 2008 година изцяло до последния цент се прехвърля от американското правителство за фондация „Америка за България“, която е регистрирана в Съединените американски щати“, казва Стайков.
И продължава: „В България е регистриран клон на тази фондация. Тъй като това е само клон, целият отчет, който се прави, и целите, които се постигат с тази фондация, се осъществяват в Съединените американски щати. А в България този клон стои само формално като наименование. Но реално те не представят отчети в Министерството на правосъдието, защото не може да се видят. И се оказва, че „Америка за България“ само номинално е регистрирана като фондация. На практика в страната ни фондацията не прави отчети, защото няма финансиране, само по себе си.“
„От тук изниква логичният въпрос: Защо и как „Америка за България“ постига цели, при положение, че няма яснота с какво точно се занимава и какви са нейните цели?“ – пита Стайков.
„За мен тази фондация финансира дейности, които са неразбираеми. Например те наливат пари в проекти в правосъдието за неща, които не се случват. И на практика явно целите, които си поставят те, не ги постигат. И се получава така, че вместо да се постигне една цел, се заплаща това да не се случи“ – смята Стайков.
Стефан Стайков бе любезен да се свърже и с редакцията на Еврочикаго. И както друг път е правил, предоставяйки ни различни документи, ни предостави следния документ, получен от него по Закона за достъп на информация (ЗДОИ). Това е предложение на министъра на външните работи Н. Младенов до президента Р. Плевнелиев за награждаването на президента на фондация „Америка за България“ Франк Бауър с орден „Мадарски конник“ първа степен. Документът е от август 2012 г. и в него тогавашният български министър посочва, че фондация „Америка за България“ е наследник на Българо-американски инвестиционен фонд, основан от правителството и Конгреса на САЩ. Че този фонд започва дейността си в България през 1992 г. с първоначален капитал от 58 млн. долара, и че този капитал, благодарение на г-н Бауър и направени успешни инвестиции, е нараснал до 400 млн. долара.
Кликнете на факсимилетата и ще ги видите по-големи.
Стефан Стайков каза в разговора си с наш представител: „Навярно ще бъде интересно за читателите да научат, как от вложени 58 милиона долара от „Българско-американския фонд“ през 1992 г. в България, този фонд е реализирал 400 милиона печалба до 2008 г.? Къде са ги инвестирали – в предприятия, в ценни книжа или в друг инструмент, носещ доходност в такива големи размери? Как така съвпадат годините – началото на „прехода“ от 1992 г. със старта на фондацията, и неговият край (обявен от президента Буш при посещението му в България през 2008 г., когато нарече г-н Станишев “ мистър Клийн“) с трансформацията на сумата към Фондацията?“
И още по темата. Както се твърди в един от материалите, публикувани от Агенция ПИК, техен представител успял да се свърже с Ленко Ленков от фондация „Америка за България“, който отказал да отговаря на въпроси, но все пак обяснил следното:
„Първо, условията за кандидатстване за грантове на медии са посочени специално в сайта на фондацията ни. Можете да се запознаете с тях оттам. Второ, пишете, че съм си раздал сам пари на моя фондация, но истината е, че аз вече бях излязъл от тази фондация, когато бе спечелен грантът. Трето, нямаме практика да разясняваме защо сме отпуснали дадена субсидия на която и да е медия“, обяснил г-н Ленков за ПИК и затворил телефона.
От ПИК завършват своя материал със следните въпроси: „Защо едни милиони отиват дежурно в кръга „Капитал“? Вярно ли е, че има „връщане“ на част от парите при българските босове на фондацията, както се говори активно из София? Вярно ли е, че става дума за 25 процента? Знаят ли американските донори на „Америка за България“, че парите им отиват непрекъснато при едни и същи лица?“
От редакцията на Еврочикаго също позвънихме на контактния телефон на фондация „Америка за България“. На въпроси относно публикациите на ПИК, говорилите с нас представители на фондацията отказаха да отговарят. „Нямаме коментар по темата, не коментираме“ – беше отговорът на Цветана Касабова, която се представи като пиар на фондацията. На друг въпрос, който зададохме – как издание като Eurochicago.com, което е българско издание, базирано в САЩ, но с екип и в България, може да получи подкрепа от фондация „Америка за България“, г-жа Касабова отговори, че цялата информация за кандатстване за грантове е на сайта на фондацията.
Надяваме се, че от фондация „Америка за България“ разбират, че имиджът на никоя неправителствена организация не може да бъде опазен, чрез неотговаряне на поставените въпроси. Нашето издание се обръща за мнение към колеги и читатели, които имат опит с фондацията – подавали са заявки и/или са получавали грантове. Може би и ние самите ще изготвим проект и ще кандидатстваме за грант, за да видим от собствени опит как фондацията оценява проектите.
.
ТАЗИ ФОНДАЦИЯ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ЗАКРИТА СЪС ЗАКОН. АМАН ОТ ПРОДАЖНИЦИ КАТО ТОЗИ ЛЕНКО.