Интервю на Снежина Мечева, говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, за предаването „Събота 150“ на „Хоризонт“.
.
Българските училища зад граница трябва да се институционализират като част от българската образователна система, казва Снежина Мечева в своето интервю за Националното радио. АБУЧ е дала свои предложения по проектозакона за училищното и предучилищното образование и се надява законодателят да се съобрази с тях. По отношение на българските учебници, г-жа Мечева казва, че се чуди на авторите на учебници, които се стараят да включат в текстовете на учебниците колкото се може повече чуждици. Отделно, що се отнася до учебниците, по които се преподава в българските училища в чужбина, поради спецификата на преподаването на български език, литература, история и пр. зад граница, при тяхното изготвяне трябва да се търси мнението и на българските училища зад граница. Учебниците, особено в гимназиалния курс на българските училища зад граница, сега са почти неприложими, казва г-жа Мечева.
„Следващата голяма задача на АБУЧ е да поставим наши искания в Европейския парламент – казва г-жа Мечева в ефира на „Хоризонт“. – Ние искаме българският език да стане матуритетен в чуждите образователни системи на европейско ниво. Защо други държави да имат такива матури в рамките на ЕС, а ние не? Трябва нашите евродепутати да поставят този въпрос в Комисията по образованието на Европарламента.“
Във връзка с предстоящия 24 май,
г-жа Мечева изтъква, че за този 24 май 320 български деца, учители и родители от 17 български училища зад граница са заминали на собствени разноски в Рим, за да се поклонят на гроба на св. Кирил. Децата ще развеят български знамена на 24 май на площад „Св. Петър“ и ще изпеят химна на Светите братя Кирил и Методий.
Както и това, че представители на други 4 български училища в чужбина се готвят да се посрещнат 24 май на традиционния събор в Микулциче, Чехия, където се предполага, че е погребан св. Методий.
Г-жа Мечева специално изтъква и това, че на 24 май в Чикаго ще се открие паметникът на Васил Левски. И, че идеята е с помощта на българския генерален консул в Чикаго да се създаде българския алея в някои от чикагките паркове, в която да има паметници и на Джануариъс Макгахан, и на Алеко Константинов.
Снежина Мечева споменава и за постижението на училище „Джон Атанасов“ в Чикаго и лично на неговата директорка Боянка Иванова, да извоюват с дипломите, издавани от това училище, да се получава кредит да кандидатстване в добри училища и в университети.
В предаването е включено и кратко интервю с Дима Маркова, преподавател от българско училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк, която казва, че учебниците, по които учат децата в чужбина, трябва да се адаптират за техните нужди. Децата в чужбина срещат доста трудности при използването на тези учебници.
Цялото интервю на Георги Марков със Снежина Мечева в предаването „Събота 150“ на БНР може да се чуе в записа тук:
Линк към БНР (тук).
Еврочикаго