На 1 юли 2015 г. в Лондон се състоя среща на Георги Пирински, депутат в Европарламента и почетен член на Асоциацията на българските училища в чужбина, със Снежина Мечева – директор на Българското училище към Посолството на България в британската столица. Бяха обсъдени въпросите за възможността българските евродепутати да съдействат на АБУЧ за поставяне в Европарламента на въпроса за въвеждането на български матури в образователните системи на страните от Европейския съюз.
Г-жа Мечева запозна г-н Пирински с отстъплението в този процес на страни, които до момента имаха успех в тази насока (Австрия). Освен това го информира за проблема с българската матура във Великобритания, каквато матура имаше преди двадесетина години, но бе премахната. Споделена бе тревогата в това отношение и желанието да направим необходимото този процес на регресия да не се задълбочава, а да се преодолее.
Георги Пирински бе запознат с информацията за инициираната от УС на АБУЧ среща с българските евродепутати в София в кабинета на вицепрезидент Маргарита Попова, за която среща досега двама евродепутати са потвърдили участието си, а други двама желаят да се присъединят (ако по това време са в България). Г-н Пирински потвърди и своето участие за тази среща.
Той сподели, че за него е важно да се тръгне по линията на историческия факт, че българският език и делото на светите братя Кирил и Методий са цивилизационно образуващ фактор за цяла Европа, който фактор се дължи именно на България. Бяха предложени конкретни стъпки в тази насока, които да бъдат обсъдени с АБУЧ.
На другия ден, 2 юли, следобед, г-н Пирински имаше среща с посланика на България в Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия Константин Димитров.
След тази среща, Георги Пирински посети Българското училище към Посолството в Лондон и се запозна с работата на учителския колектив и неговите постижения. Разговорите за дейността, която АБУЧ трябва да инициира в Европарламента, продължиха.
Българската матура във Великобритания (така нареченият А-левъл) бе възможна преди 20-тина години, но в последствие бе отменена (тогава с изключение на руския). Пет години по-късно такова право отново си извоюваха само поляците.
Г-н Пирински сподели, че същия ден сутринта е бил на среща с Майк Гейпс (Mike Gapes MP) , член на Британския парламент (Hause of Commons), отговарящ за Южен Илфорд (Ilford South). На тази среща г-н Пирински е информирал г-н Гейпс за проблема на българите във Великобритания, свързан с българската матура, и с желанието им той да бъде повдигнат пред британските власти, за да се направи необходимото. Г-н Гейпс е потвърдил, че е запознат с подобен проблем, поставен от албанската общност във Великобритания. Споделил е, че той пряко не отговаря за тези въпроси, но може да свърже българската общност с хора, които са ангажирани с това. Г-жа Мечева е уверила г-н Пирински, че от Българското училище към посолството в Лондон ще предприемат действия в тази посока.
Разговорът продължи на теми, свързани с цялостната дейност на училището ни и АБУЧ, както и на теми, свързани с постиженията, но и с проблемите, които делото за образованието по български език в чужбина среща по пътя си.
Г-н Пирински записа в книгата за почетните гости на училището ни своите пожелания, в които включи прекрасната дума „първопроходци“.
.
Българско училище към Посолството на България в Лондон