24 ноември е денят на света великомъченица Екатерина – покровителка на майките
Именници: Екатерина, Катерина, Катя и Тина
На същия ден се чества и Св. великомъченик Меркурий – войник, скитянин. За вярата Христова пострада в III век при император Деций (249-251 г.).
У нас празника се свързва с това, че тя е покровителка на майките. Жените приготвят пресни питки и намазани с мед ги раздават на близки хора -за предпазване от болести, за здраве и благополучие.
Св. великомъченица Екатерина – от Александрия, дъщеря на Конста, бивш цар. Майка й – християнка, я запознала с един пустинник, който я въвел във вярата. Изучила елинската мъдрост, но над всичко обикнала Божествената мъдрост.
Св. Екатерина е била чудно хубава и изключително мъдра девойка. Красивата Екатерина не искала и да чуе за брак – тя имала своя небесен Годеник.
Когато в Александрия пристигнал беззаконният цар Максимиан – гонител на християните. И събрал народа на своя езически празник. Когато започнало жертвоприношението в храма, Екатерина смело се явила пред него и изобличила лъжливите му идоли.
Поразен от знанията и, той организирал диспут с неговите философи.
С думи на философи и поети Екатерина оспорвала лъжливостта на езическите богове. Накрая разказала за живота и смъртта на Исуса Христа.
Езическият жрец слушал удивен и се признал за победен. Другите се отказали да продължават спора.
Екатерина така разгневила императора, че била хвърлена в тъмница, където била подложена на жестоки мъчения. Дълго лежала в затвора светата мъченица.
Веднъж, когато императора отсъствал от града, Августа, неговата жена с помощта на Порфирий, един императорски приятел и стотник се срещнала с девойката. Разговаряла с нея за страха от мъчения, за християнските писания.Екатерина й обяснила Христовото учение. Заедно с царицата думите й слушали Порфирий и войниците, които ги пазели. Всички те повярвали в Христа и се простили с девойката.Когато императорът се върнал, всичко започнало отначало – обещания и заплахи, прелъстителни думи и ужасни мъчения. Яростта му се насочила към царицата. Заповядал да я обезглавят.Порфирий и повярвалите войници погребали честното тяло на императрицата и признали на царя, че и те са християни. Всички били наказани със смърт. За последен път императорът се опитал да вразуми Екатерина да приеме неговите богове, но усилията му били напразни.
Царят заповядал да я предадат на смърт.Всички плачели и жалели за Екатерина. Войник отсякъл главата на светата девойка. Това станало около 305г. Преданието разказва, че ангели взели тялото й и го отнесли на Синайската планина.
Когато светите и мощи били открити там, вярващи издигнали великолепен манастир.
Честито на имениците днес!
Паметта на света Екатерина се чества от всички православни в света с особено благоговение и тържественост. В нейна чест се създават църкви, много манастири са наречени на нейно име, много православни и инославни християнки носят името й.
Не можем да говорим за Света Екатерина без да споменем и манастира, който носи нейното име и се намира в Синайската пустиня на Египет. От векове това е свято място, духовен и религиозен християнски център, в който са пребивавали едни от най-значимите християнски монаси, светци и мъченици.
Синайският полуостров е разположен на предела между Азия и Африка, има форма на триъгълник, чиито граници са пустинята Тих, Суецкият залив и заливът Акаба. Сурова камениста пустиня, сред която се извисяват високи и непроходими планински масиви: Синай (2 244 м), Ум-Сомар - планината, на която са намерени мощите на Св. Екатерина (2 602 м), Сербал (2 052 м) и Св. Епистимий.
Българевски манастир „Св. Екатерина“
Той се намира в самото село Българево на 6 км от гр. Каварна и на 45 км от гр. Варна в северна посока.
Построен е неотдавна, а в началото на май 2008г. е осветена и църквата му.