Дания е най-щастливата страна в света, Бурунди – най-нещастната, а България се нарежда на 129-о място, според ново проучване.
Дания изпревари Швейцария като най-щастлива държава в света, според публикуван днес доклад, в който страните се призовават, независимо от благосъстоянието си, да се борят с неравенството и да опазват околната среда, информира Ройтерс.
Докладът е изготвен за четвърти път от Мрежата за решения за устойчиво развитие (SDSN), инициатива на ООН, и Института за Земята към Колумбийския университет. Според него Сирия, Афганистан и осемте държави от Африка на юг от Сахара са десетте най-нещастни места на планетата.
В челната десетка тази година са Дания, Швейцария, Исландия, Норвегия, Финландия, Канада, Холандия, Нова Зеландия, Австралия и Швеция. Миналата година Дания бе на трето място след Швейцария и Исландия.
Десетте страни в дъното на класацията са Мадагаскар, Танзания, Либерия, Гвинея, Руанда, Бенин, Афганистан, Того, Сирия и Бурунди (последен). САЩ се нареждат на 13-о място, Великобритания – на 23-о място, Франция – на 32-ро, а Италия – на 50-о.
България се е придвижила леко нагоре в класацията и тази година е на 129-о място, след като миналата година бе 134-а. Непосредствено преди нея се нарежда Сенегал, а след нея Мавритания, сочи пълният доклад на официалния си сайт.
Докладът, който обхваща 157 държави, взима предвид категории като реален брутен вътрешен продукт на глава от населението, продължителност на живота в добро здраве, равнище на корупция и социални свободи.
––––––––––––––––––––––––––––––-
Първият доклад за щастието е публикуван през 2012 година. Пет страни – Бутан, Еквадор, Шотландия, Обединените арабски емирства и Венецуела – имат министри на щастието, чиято задача е да го насърчават като цел на държавната политика.
В доклада за тази година се отбелязва, че три страни – Ирландия, Исландия и Япония – са успели да запазят равнището си на щастие въпреки сериозните външни сътресения като икономическата криза след 2007 година и земетресението от 2011 година, благодарение на социалната подкрепа и солидарността. /БТА/
.