Няма нищо извънредно, което да се случва в държавата. Това каза по време на извънреден брифинг в президентството държавният глава Росен Плевнелиев, предаде Агенция „Фокус”. Плевнелиев посочи, че в рамките на политиката на публичност и прозрачност, на която държи и се води, е организиран този брифинг в президентската институция. По думите му има програма за отбраната, която е приета от правителството и Народното събрание, и там има описана средата на сигурност, която не се е променила. Президентът каза, че нищо не се е променило в Плана за развитие на въоръжените сили и припомни, че там има 9 приоритета. „Няма как някой да е изненадан от това, което се случва във ВМС”, каза Плевнелиев. По думите му информацията, която е в медиите, са донякъде слухове, донякъде неразбиране. Държавният глава каза още, че участваме в инициативи на НАТО и припомни вчерашната позиция на България, която ще участва с до 400 военни в многонационална бригада на НАТО, базирана в съседна Румъния.
Плевнелиев направи изявлението в присъствието на военния министър и премиера. Военният министър отрече да са водени преговори за общ флот с Румъния, Турция и Украйна. След това думата взе премиерът, който на практика повтори изявлението си от сутринта, че иска мир в Черно море, като спести този път нападките срещу свои министри, че са участвали в преговори за общ флот.
Президентът разясни позицията на румънския президент за общ флот, като позиция с искане за повече сигурност, а не като желание за създаване на общи военни формирования срещу някого. Румънското предложение ще бъде обсъждано след три седмици на годишната среща на НАТО. От днешното съвместно изявление на Плевнелиев и Борисов се разбра, че България засега е против създаването на общ флот.
„Румънските колеги повдигнаха въпроса за военно регионално сътрудничество в областта на морската отбрана, това може да е инициатива, която България ще подкрепи само в рамките на НАТО, тя не се различава от всичко друго, което правим. Всяка от държавите- членки може да участва. Става въпрос за учение, координация, на ротационен принцип, къде тук е сензацията и новото?!, запита реторично Плевнелиев. Правим това, което винаги сме правили, и това, което сме планирали и сме го планирали пред българския народ. Няма кой и как да бъде изненадан. Нека да се спрат всякакви спекулации, че ще се правят флотилии с някого и насочени срещу някого, добави Плевнелиев. България не е част от подобни решения. Единни сме всички институции – говорим ясно и открито какво правим, каза още Плевнелиев.
„Щели да се купуват нови кораби – четем, слушаме абсолютни импровизации. Имахме КСНС миналата година. Казахме ясно това, което ще правим оттук нататък с въоръжените сили – да повишим тяхната съвместимост с партньорите в НАТО – това значи, че всяка една инициатива ще бъде в рамките на НАТО като легитимна институция. Силата на НАТО като отбранителен съюз е в това, че тя се изгражда върху силите на всяка една от държавите. Участваме в инициативи на НАТО“, каза още Плевнелиев.
Борисов също влезе в тона на президента и военния министър, като потвърди: „Категорични сме флотилия, по начина, по който е предложена, е отхвърлена и от военния министър, и от президента, и от външния министър на България”. Темата за флотилия беше повдигната и от румънския премиер, и от румънския президент, обясни Борисов. Тъй като с президента Плевнелиев не сме имали възможност да се срещнем и да изясним какво сме говорили с гостите, това го направихме днес, поясни премиерът. Той подчерта, че „има държави, които гонят своите интереси и позиции, това си е тяхна работа”. Евроатлантическата ориентация на България е доказана, заяви Борисов и изреди поредица от участия на България в международни НАТО-вски учения, изграждане на базата в Безмер и пр. Винаги сме казвали, че ние сме свободолюбива страна. Искам в Черно море да виждам големи кораби с туристи и яхти, а не да виждам флотилии, заяви Борисов.
БГНЕС припомня, че през февруари на среща в Букурещ президентите на България и Румъния поискаха по-активно сътрудничество между страните от НАТО в региона на Югоизточна Европа и Черно море. Румъния заедно с Турция настояват за постоянна военноморска група кораби на НАТО в Черноморието. Очаква се въпросът да бъде обсъден на лидерската среща на Алианса във Варшава през юли. Той формално не е разглеждан досега, тъй като много членки на Алианса са против нарушаването на Конвенцията от Монтрьо от 1936 г. Тя забранява присъствието на НАТО-вски кораби по черноморската граница с Русия за повече от 21 дни. /„Сега“/
.