Днес президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът Маргарита Попова направиха отчет за своя мандат в президентската институция и отговориха на въпроси на представители на медиите. Това се случи в деня, когато се навършват пет години от началото на мандата на президентската двойка Плевнелиев – Попова.
На заключителната пресконференция Росен Плевнелиев определи мандата като много труден, но успешен. „Бяхме свидетели на рекорден брой конфликти. На многобройни и паралелно протичащи кризи в света. Във вътрешно политически план имаше парламентарни кризи. Особено критични бяха 2013 и 2014 г., когато само за 2 години се смениха пет правителства и три парламента. Президентската институция не е на силната ръка, а на баланса“ – заяви той.
„Горд съм да бъда първият държавен глава, инициирал референдум, подкрепил недвусмислено пряката демокрация. Първият български президент публично, свалил доверие от мандатоносител. Първият, въвел дългосрочното планиране в държавата и достигнал пълно съгласие по програмата „България 2020″. Аз осигурих приемственост. Зададох стратегически национални приоритети – дуалната система на образование, първата иновационна екосистема и технологичен парк на Балканите. Апелирах партийното противопоставяне да остане в миналото, измежду научените уроци на прехода, заяви Плевнелиев. С изпълнителната власт обединихме усилия в името на модернизацията в България. Икономиката ни е в подем. От първия ден на мандата си поставих електронното правителство като основен приоритет и антиолигархична мярка. Днес голямата тема в обществото е справеливостта в държавата. Необходими са спешни мерки за реформиране на правосъдието на България“ – заяви Плевнелиев.
„В международен аспект водих последователна и честна политика. Още в началото казах, че Европейският съюз е моето семейство. Дадох всичко за обединена и силна Европа. Посочих ясно, това че аз съм първият демократично избран президент, който се противопоставя на руския президент, не ме прави ястреб. Обичам Русия, казах аз, но правя разлика между руския президент и руския народ. Правя разлика между Кремъл и Русия“ – каза още той.
Росен Плевнелиев каза още, че се надява неговият наследник Румен Радев да покаже приемственост в работата на президентската институция, както и, че Радев е поел ангажимент да продължи инициативи като „Българската коледа“ по време на своя мандат.
На въпрос на журналист кога е бил най-трудният момент в мандата му, Плевнелиев каза, че това е било през февруари 2013 г., когато имаше машабни протести и след това първото правителство на Борисов подаде оставка.
По време на пресконференцията Илиана Беновска от Радио К2 попита президента колко са му платили за крайната му политика към Русия и се опита да хвърли ябълка към него, както направи неотдавна и на първата пресконференция на новоизбрания президент Румен Радев. Беновска бе изведена от залата от служители по сигурността. А Плевнелиев каза, че тази провокация говорела сама за себе си.
Според казаното от вицепрезидента Маргарита Попова на заключителната пресконференция, на народа му е омръзнало от вътрешни войни. Попова каза също, че президентът е загубил контрола си върху всички служби и всичко е отишло в изпълнителната власт, което не е било добре.
„Не може да се стигне далеч, ако не преодолеем езика на омразата и разделението. Разделението води до проблеми. Разделението е първият проблем, който мъчи народа вече години наред. Даваме ли си сметка защо е това разделение?! Нужна ли ни е омраза и агресия?! Важно е да разберем колко ни струва това и кои са вдъхновителите. Това наша работа ли е – вътрешна или не съвсем. Разделението води и до други проблеми, често говорим за липса на справедливост или за умиращо общество. Какво означава справедливостта, тя означава всеки да носи личната си отговорност. Само че когато сме разделени в различни групи и групировки, личната отговорност се размива. Тя се предоставя удобно на общото и така справедливостта умира. Това е също последица от разделението на обществото, което единение е работа на тази институция. Не го очаквайте от друга институция или партийните централи, те са в конкуренция и няма как да чакаме и да решат точно в такъв момент проблемите, които мъчат хората, видях го с очите си.“ – заяви Маргарита Попова.
„Халът на народа ни не е добър и никой не е в състояние да заблуди хората, че нещо друго преживяват в последното десетилетие и че ги очаква много красиво бъдеще, в което да ръководят живота си“ – каза Попова. „Повече структурни реформи няма да решат проблемите, които разделят българското общество. Трябва да имаме национално единение, за да решаваме първостепенните задачи на хората – по-добро образование, здравеопазване, спокойствие“ – каза още тя.
„Надявам се с едващата президентска администрация да се помири с истината и с реалността“ – заяви Маргарита Попова. Както и, че: „Не може да се носим по повърхността. Имаме проблеми със стабилността на политическата система.“„Чакат ни тежки времена, които няма как да преодолеем с разделение, омраза, агресия. Всеки срещу всеки, група срещу група, доникъде няма да стигнем, а идват избори. Посланието към партиите и към следващото правителство, как я смятат да я караме, да четем програми на различните партии, където има едни и същи неща и предварителни заявки, че този с другия не може, този с другия не иска, този с другия не се понася. Какво да чака народът от такова разделение? Социална сплотеност, вдъхновение, социална правова справедливост, политическа културна сплотеност или какво? Ако правим война вътре между нас в държавата, пита ли се някой какво изнасяме навън. Може ли да правиш война в собствената си държава и да претендираш, че изнасяш мир извън държавата. Няма такива правила.“ – каза Попова.
Вицепрезидентът благодари на пресконференцията на своя екип в институцията. За съвместната работа и за това, че не са използвали президентската институция за трамплин за своята кариера.
.