Колко средно се взима по браншове, професии, колко хора какви пари взимат в страната
Коментар на Григор Лилов
Националният статистически институт публикува наскоро изследване за структурата на работните заплати у нас през 2014 г.
Давам някои данни от това изследване на НСИ.
Цялото изследване може да се изтегли оттук.
Над 103 хиляди български работещи са получавали брутна месечна заплата до 250 лв., над 195 хиляди – брутна месечна заплата до 375 лв., над 134 хиляди – до 417 лв., над 136 хиляди – до 500 лв., над 108 хиляди – до 542 лв., над 95 хиляди – до 584 лв. и т.н. Над 2 хиляди лв. заплата са получавали над 122 хиляди работници и служители.
Заплатите на наетите на пълно работно време жени работнички и служителки като цяло са по-ниски от заплатите на наетите работници и служители мъже.
През 2014 г. броят на наетите лица в България е бил общо 2 256 988, от които 1 090 993 мъже и 1 165 955 – жени. Средната брутна часова заплата на наетите на пълно работно време е била 4.35 лв., на непълно – 3.32 лв.
Брутна часова заплата по пол, режим на заетост и икономически дейности.
Брутна месечна заплата по пол и професия – най-много са получавали мениджърите мъже – 1977 лв. средно и мениджърите жени – 1678 лв. средно. Персоналът, зает с услуги на населението, търговия и охрана, е получавал средно 500 лв. месечна заплата. В долния край на таблицата са машинните оператори и монтажници, които са получавали 640 лв. месечна заплата, и професиите, неизискващи специална квалификация – 475 лв. средно.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА ЗА ИЗСЛЕДВАНЕТО НА НСИ:
Това е репрезентативно изследване на НСИ за структурата на заплатите в България за 2014 г. То е четвърто от серия наблюдения, които се провеждат на четиригодишни интервали, съгласно Регламент № 530/1999 на Европейския съвет, Регламент № 1916/2000 на Европейската комисия (изменен) и Регламент № 1738/2005 на Европейската комисия. Задачата на това законодателство е да осигури прецизни и хармонизирани данни за заплатите на наетите лица в държавите – членки на Европейския съюз, които да послужат за формиране на адекватни политики в областта на труда и задоволяване на потребностите на изследователите в тази област. Резултатите могат да се използват и за целите на фирмената стратегия по управление на човешките ресурси.
Изследването се състои от три основни части:
• Методологични бележки – представени са приложените методи при организацията и провеждането на наблюдението, основните методологични особености и използваните дефиниции.
• Основни резултати от наблюдението на структурата на заплатите за 2014 г. – направен е ана- литичен преглед на резултатите по основните детерминанти, които влияят върху равнището и разпределението на заплатите на наетите лица.
• Таблици с подробни данни от наблюдението в три раздела:
І. Часова заплата на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през октомври 2014 г.;
ІІ. Месечна заплата на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през октомври 2014 г.;
ІІІ. Годишна заплата на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през 2014 г.
Таблиците съдържат данни за броя на наетите лица, средната брутна заплата – общо и по елементи, медианата на брутната заплата, средната нетна заплата, коефициенти на вариация на общата оценка на заплатите. Данните са структурирани по основните характеристики на наетите лица (пол, режим на заетост, професия и др.) и на предприятията (икономическа дейност, размер и други). Автор на методологията, аналитичния преглед и проекта на публикацията е Таня Александрова-Кисова. Публикацията на изследването в сайта на НСИ е изготвевена от Елвира Тошкова Николова – експерт в отдел „Статистика на пазара на труда“ на НСИ. В процеса на проверка и редактиране на данните от наблюдението от отдел „Статистика на пазара на труда“ са участвали още Тодор Давидков, Емилия Милошева, Румяна Донева, Горица Бакалова, Дора Котева и Мартин Рендов.