Известният изобретател, магнат и главен технически директор на SpaceX Илон Мъск (Elon Musk) обяви през 2013 г. визията си за нов вид транспорт, който нарече Hyperloop. Идеята е за капсула за превоз на хора, движеща със свръхзвукова скорост във вакуум, като се използва специално магнитно поле. Мъск организира световен конкурс за създаването на работеща капсула за проекта си, чийто първи финален етап завърши преди дни.
На Hyperloop Pod Competition – състезанието, на което се тестваха умалени модели на капсули за транспортната система Hyperlooр, сред шестимата финалисти, които се отличиха с награди, бе и капсулата rLoop.
Цялата захранваща зaрядна система на тази капсула – електроника, конструкция и софтуер, е създадена от българската компания IPS с управител Александър Рангелов, който е ръководител на българския екип. За разлика от други екипи, участвали в престижната технологична надпревара, чийто бюджети са били от по $900 хиляди, българските инженери са разполагали само с $65 хиляди бюджет.
Ето какво споделя Александър Рангелов на стената си ФБ скоро след получаването на наградата:
„Приказка и сбъдната малка мечта на един инженер. Приказката – една от шестте награди, а именно за Pod innovation, получи нашия rLoop отбор – за дизайн, механика, батерия и модулна захранваща система. Малката мечта – среща лице в лице с технологичния ми идол – Elon Musk, неописуемо!
Съдиите решиха да няма 1-во, 2-ро и 3-то място за 6-те финалиста (1700 кандидати преди година, 30 до финална фаза тази седмица, 6 отличени днес), но все пак най-много точки събра отбора на TU Delft. Поздравям ги, защото бяха по-добрите. Най-висока скорост разви pod-a на TU Munich. MIT получи награда за безопасност. И трите изброени бяха с бюджет над 900 хил. долара. Лично определения от Elon отбор и награда за иновативна капсула дойде при нас (бюджет/разходи 65 хил. долара).
Страхотен успех, поздрав за всички, защото има не малко БГ съучастие. Поздрав и на всички колеги в IPS, работили над захранващата зарядна система на pod-a (електроника, конструкция, софтуер). Явно, че може и БГ да е сред най-добрите в технологиите, в къщата на топ иноватора Elon Musk – SpaceX.
Следва втората част от състезанието след 6 месеца – за най-висока скорост във вакуум, където автоматично сме на финал с rLoop.
Вече започвам да се чудя защо започнахме да строим фабрика в БГ, а не наемем просто един гараж в някое калифорнийско село… но това е друга тема.
А покрай цялото шоу, EXERON-а на IPS получи покана за представяне в NASA. Става интересно :)“
Поздравяме сърдечно Александър Рангелов и неговите колеги за отличието в това голямо технологично предизвикателство. Желаем им да се отличат и в следващите етапи на организираното от Илон Мъск състезание.
Създаването на транспортната система Hyperloop е свързано с проекта на Мъск за изпращането на хора на Марс.
Снимки и видео: Александър Рангелов