Всички издания на годишния алманах „Любослов“ на Съюза на българските писатели в САЩ и по света – от 2012 г., когато излиза първото издание на алманаха, до последния, който излезе в началото на тази година, както и книги на други български автори емигранти в САЩ и по света, ще бъдат дадени на Библиотеката на Конгреса във Вашингтон.
Това ще се случи в Деня на българската просвета и култура, на 24 май 2017 г., на специално тържество. Инициативата за доставянето на тези български книги за фондовете на Конгреската библиотека на САЩ е на Генералния консул на Р. България в Чикаго Иван Анчев.
Сред книгите, които ще бъдат доставени на Конгресната библиотека, са „Врати от небеса, или когато Джими Хендрикс беше българин“ и „Бизони край Дунава“ на Симеон Гаспаров, „18 % сиво“ на Захари Карабашлиев, както и книги с творби на Георги Витанов Богат, Виолина Иванова, Краси Зуркова, Иво Иванов, Пейчо Кънев, Добри Карабонев и др.
Тук е мястото да добавим, че в Конгресната библиотека на САЩ, в отдела за Югоизточна Европа, работи една българка, г-жа Дида Щадлер (Dida D. Stadler). Тя се свърза с нашето издание преди повече от месец. И причината бе литературният сборник „Черга пъстроцветна“, който излезе през 2016 г. и който съдържа творби на български автори от различни страни, публикувани в специалната литературна рубрика на Еврочикаго за 2015 г.
Нашата сънародничка, работеща в отдела за Югоизточна Европа, ни потърси, защото искаше книгата „Черга пъстроцветна“ да попълни Българската колекция на Конгресната библиотека.
.
Няма да спорим. Надявам след няколко години да споделяте същите впечатления. „А дано, ама надали?“…
Уважаеми анонимни читателю, казвам се Мариана Христова и съм редактор на този сайт. Не съм Дида Щадлер. И свителствам за това, което знам. Г-жа Щадлер не е искала нито от мен, нито от редакционния екип на този сайт, удовлетворяване на каквито и да било нейни интереси, а напротив. Това е истината.
Мариана, удовлетворили сте и личните финансови и/или други интереси явно. Или сте самата Дида.
Дида Щадлер бе много добронамерена и оказа сътрудничество на екипа ни не само по отношение на първия литературен сборник „Черга пъстроцветна“, излязал през 2016 г., но и във връзка със следващи литературни сборници с творби на български от различни страни.
Дида Щадлер е изключително злобна и дребна душица.
Организацията, в която работи, не й компенсира липсата на първите седем години.
Внимавайте с нея.