На 24 февруари 2017 г. се провежда протест пред сградата на Президентството в София. Той е организиран от граждани от т.нар. Народен караул, които в продължение на седмици преди това стоят всеки ден на смени пред Президентството, в желанието си новоизбраният български президент да ги види, чуе и да разбере какви са техните искания.
Освен това тези граждани са изпратили чрез администрацията на Президентството писма и сигнали до Президента, обаждали са се и по телефона в Президенството, в опит да ангажират вниманието на Румен Радев с важния проблем за корупцията при издаването на шофьорски книжки в България, довела до голям брой катастрофи на пътя и много човешки жертви.
Писмата на гражданите до Румен Радев са били препращани на Прокуратата, въпреки че подателите им изрично са написали в тях, че сигналите им до Прокуратата по същия проблем не са довели до никакъв ефект и именно затова се опитват да привлекат вниманието към проблема на държавния глава.
Но след като не само президентът Радев, но и никой служител от неговата администрация през всичките дни и седмици от т.нар. Народен караул не обръщат никакво внимание на стоящите пред Президентството граждани, и след като техните писма до Президента са били препращани, без отговор от самия Президент по проблема, гражданите се събират на този протест, проведен на 24 февруари.
Един от хората, стоящи в основата на организирането на този протест, е Вихрен Михайлов. Михайлов казва, че трябва да има наказателна и административна отговорност за всички безобразия, извършени до момента в страната. В частност, като една брънка от голямата верига и като конкретен повод за организираното събитие, е проблемът с корупцията в Министерство на транспорта и не само там – казва той – заради които хората постоянно са изложени на риск да бъдат сгазени или пометени от неправоспобни шофьори, с купени документи за уравление на МПС. Трябва да бъдат разбити корупционните вериги в изпълнителната, законодателната и съдебната власт – казва още Михайлов.
Участници в протеста са Георги Неделчев, съпредседател на Българския съюз за директна демокрация и кандидат за вицепрезидент в последните президентски избори; както и Боян Ковачев, координатор на БСДД за София, район Младост. Георги Неделчев казва, че Президентът трябва да започне да обръща внимание на обикновени хора и да работи за тях. Президентът има правомощия да инициира всякакви национални референдуми, да прави изявления пред медиите, да поставя важни за обществото и страната проблеми пред Народното събрание и пр. – казва още Неделчев.
„Участвам в протеста, защото се чувствам активен гражданин и защото смятам, че тази кауза се отнася и до мен, въпреки че няма конкретен случай на нещастие в моето семейство, причинен от неправоспособни шофьори или от други форми на корупция в страната“ – казва Боян Ковачев от БСДД.
В протеста участват и граждани, пострадали от корупцията при издаването на шофьорски книжки в България. Участват също пострадали от производа на Частните съдебни изпълнители и т.нар. Заповедно произвоство по ГПК.
Има и представители на гражданско сдружение „Обществен съвет по правосъдие“. Сред тях е Катя Донкова, която казва, че сдружението обединява хора, пострадали от системата на правосъдие в страната. Когато гражданите се обединяват в такива обществени организации, има по-голяма възможност да се изискват проверки по различни случаи, в които има несправедливост. „Като краен резултат за съжаление не мога да се похваля още, че сме имали успех – казва г-жа Донкова. Но смятам все пак, че когато се обединим повече хора, които да се борим да изискаме правата си, можем да постигаме повече.“
Сред протестрищата има и българка, която живее и работи в чужбина, но сега е в София, в родния си град, и е дошла да подкрепи, по думите й, справедлива кауза, касаеща една от многото пробойни на държавността в родината.
На събралите се на този протест български граждани обръщат внимание само органите на реда, които при това не са били уведомени от Столична община за него, поради което смятат първоначално, че протестът не е законен, но все пак проявяват разбиране.
Президентството обаче за съжаление остава пак глухо и сляпо, никой не излиза оттам, за да поговори със събралите се отвън хора. Може за това неслучайно повечето от тях смятат, че администрацията работи като „желязна стена“ между управниците и гражданите, а не като посредник между тях.
Не идват дори представители на медиите да отразят това какво става пред Президенството на 24 февруари, с изключение само на ТВ Евроком, която снима протеста, но после го отразява скромно, без да излъчва видеоматериал.
.
Видеоматериалът, който можете да видите по-долу, не е направен от представител на никоя медия. Това е своеобразен репортаж, направен от едно младо момиче, участник в самия протест. Това момиче, поради липсата на журналисти, които да питат събралите се пред Президентството граждани защо аджеба са там, свършва според силите си тяхната работа. Какви са нейните въпроси и какво казват всички интервюирани участници в протеста можете да видите в самото видео.
Поздрави на всички участници в протеста. Активната позиция в живота е много по-полезна за душата от позицията на мишка, та била тя даже и мишка в президентството.