В салонa на Културно-информационния център „Босилеград“ се проведе кратка културна програма по повод Националния празник на България 3-ти март. Партньор на събитието бе отдел „Култура“ към Столична община, а изпълнители – поетесата Петя Йотова, която прочете стихове на Вазов, и мъжки акапелен ансамбъл „Vox Orfikus”, който изпълни български родолюбиви български песни.
Председателят на КИЦ „Босилеград“ Иван Николов поздрави гостите по повод Баба Марта и 3-ти март.
„3 март е Национален празник и свят ден за целия български народ. Ден на Освобождение, ден на завръщането на българската държавност пред света и ден, в който преосмисляме уроците от миналото и се покланяме пред паметта на хилядите знайни и незнайни войни, пред българските опълченци и общественици които ни дадоха най-големия урок за любов към Отечеството“ – каза г-н Николов.
На събитието дойдоха и представители на общинската организация на ВМРО от Кюстендил, а на всички посетители бяха раздадени мартеници.
ОТНОВО ИЗКУСТВЕНИ ЦВЕТЯ ПРЕД ПАМЕТНИКА НА ЛЕВСКИ В БОСИЛЕГРАД
Въпреки ежегодните остри реакции по медиите, Община Босилеград и Националния съвет на българите в Сърбия, които се представляват от Владимир Захариев, така и не се научиха да не слагат изкуствени пластмасови цветя пред паметника на Васил Левски. На 19 февруари леко се поправиха и отново сгафиха по повод 3 март! Обичайно е такива цветя да се слагат на гробове при погребения. Трудно може да се приеме, че това се прави от невежество или поради това, че в Босилеград няма цветарски магазин. Защото неведнъж публично им е казано, че този гаф носи провокативно политическо послание – че националният идеал за освобождение и духовно обединение на българската нация е мъртъв.
.
ПРИЕМ В БЪЛГАРСКОТО ПОСОЛСТВО В БЕЛГРАД ПО СЛУЧАЙ 3-ТИ МАРТ
Посолството на Р. България в Белград организира на 2-ри март в хотел „Метропол“ прием по повод Националният празник 3-ти март. На приема дойдоха около 350 души – представители на посолствата на държавите от ЕС, Русия и американският посланик в Белград Кайл Рандолф Скат. Направи впечатление, че от сръбска страна нямаше държавни представители. Присъстваха известни лица от културният елит, неправителствения сектор и известни сръбски журналисти. На приема дойдоха и представители на Националния съвет на българското малцинство, представители на Културно-информационните центрове на българите в Босилеград и Цариброд, на Демократичния съюз на българите и на граждански сдружения от Босилеград, Цариброд и Нови сад.
Ученици от Босилеград изпълниха химните на Р. Сърбия и Р. България.
Посланик Радко Влайков поздрави гостите и говори за значението на празника и сръбско-българските отношения, като особено подчерта, че двете държави са длъжници на българското малцинство в Сърбия. Въпреки тежкото положение на малцинството, напоследък има позитивни сигнали за решаване на някои проблеми на българите. Г-н Влайков ни призова достойно да отстояваме българската си принадлежност и българската просвета и култура.
КИЦ „Босилеград“