Днес третият кабинет на Борисов назначи Петър Харалампиев за председател на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/. Харалампиев е юрист, от декември 2014 г. до май 2017 г. е бил заместник управител на Софийска област. Бил е и изпълнителен директор и член на управителния съвет на фондация „Българе“. Лидер е на „БГ патриот“. Като се има предвид, че Петър Харалампиев идва от средите на ВМРО, неговото назначение за председател на ДАБЧ е явно избор на коалиционния партньор на ГЕРБ – „Обединени патриоти“.
Публикация на „Гласове“ от 2014 г., при назначаването на Петър Харалампиев за управител на София област, го сочи като организатор на концертите на Лепа Брена и Цеца Величкович, както и на редица други чалга мероприятия. По това време Харалампиев е собственик на продуцентска къща АРТ БГ. Тя е организатор на концертите на двете сръбски фолк изпълнителки.
Предишният председател на ДАБЧ Борис Вангелов бе избран за депутат в 44-ото Народно събрание от листата на „Обединени патриоти“. До назначаването на Харалампиев Агенцията се ръководеше от и.д. председател Димитър Владимиров, който бе изпълняващ длъжността не за първи път, и който запазва предишния си пост на зам.-председател и след назначението на Харалампиев за председател.
Припомняме, че Борис Вангелов бе избран на този пост през 2015 г., след като за първи път имаше изслушване на различни кандидати за председател на Агенцията и представяне на техните виждания за това как трябва да се ръководи тя (вж. тук, тук, тук). Това изслушване се случи след усилия и писма на нашето издание и, макар че не бе истински конкурс (както бе обещала Меглена Кунева, тогавашен вицепремиер, отговарящ за българите зад граница), то все пак беше някаква стъпка в посока на това председателите на Държавната агенция за българите в чужбина да не се назначават на тази държавна длъжност, както са били назначавали винаги, без никакво конкурсно начало. И както се случва и сега.
Това е законовата уредба за ръководителите на единственото специализирано да работи с многобройната и разнолика българската диаспора по света българско държавно ведомство. Те се назначават, според както съответните управляващи от съответния нов кабинет и управляващи партии или коалиции се споразумеят помежду си. През 2015 г. се опитахме да провокираме политическо, институционално и обществено внимание върху този въпрос. Резултатът бе, че имаше изслушване на различни кандидати, и толкоз. Нито законовата уредба по въпроса, нито практиката в това отношение, се промениха.
Надяваме се все пак, че новият председател на ДАБЧ Петър Харампиев не смята, подобно на вицепремиера, определен да отговаря сега за българите в чужбина, Валери Симеонов, който е един от лидерите на „Обединени патриоти“, че българите в чужбина, и емигрантите по-специално, не трябва „да му се мотаят в краката“. (Това, че точно Валери Симеонов бе определен да отговаря в правителството за българите зад граница, разбира се е доста нелицеприятно, да не кажем цинично.) И, че като председател на тази агенция г-н Харалампиев ще отдели достатъчно внимание и сили не само за проблемите на нашите сънародници от т.нар. исторически общности, но и за милионите вече български емигранти по света.
Защото патриотизмът не е нито нито бизнес, нито тупане по гърдите, нито деление на сънародниците на такива и онакива, и още по-малко безпардонност към всички онези българи зад граница, които не защото не милеят за България си тръгнаха от нея. И всеки, който се опита да извлича от родолюбието каквито и да било политически, лични или пък бизнес дивиденти, може само да го превърне в карикатура.
.