65% от американските избиратели не им вярват.
А в България какъв е процентът?
Коментар на Григор Лилов
Според социологическо изследване от края на май на авторитетния Харвард-Харис, 65% от американските избиратели не вярват на основните медии. Те смятат, че проблемът с фалшивите новини е основно в тях.
Не е изненада, че 80 на сто от републиканците поддържат това мнение. Изненадата е, че 60 процента от безпартийните и над половината от демократите – 53% го споделят.
Пълните резултати ще излязат тези дни и ще информирам за тях по-подробно.
Друго проучване – годишното на „Галъп“ установи, че само 32% от американците имат доверие в пресата.
Poll: Majority says mainstream media publishes fake news
А в България как е?
Подозирам, че въпреки много по-лъжовните, заблуждаващи и прикриващи медии у нас, процентът е далеч по-нисък.
–––––––––––––––––––
В началото на XXI век основно правило от етичния кодекс на американската журналистика беше погребано, без да се шуми: поне две различни становища по даден проблем + коментар на редакцията. Последваха и други негативни промени.
Една от причините за това намирам в концентрацията на капиталите в световните медии, които девалвираха стойностите на тяхната независимост и обективност, включително и в най-авторитетните.
През 2012 г. Форбс съобщи, че само 6 компании притежават всички основни медии в САЩ, а през 2016 г. информира, че всички такива медии са собственост на само 15 милиардери сред тези компании.
Но въпреки това днес се радваме на неподозирано широка свобода на избор и достъп до информацията.
Причината е в експанзията на социалните мрежи и Интернет.
Възможностите за търсене и избор на факти, позиции, гледни точки са огромни и не могат да търпят дори сравнение с традиционната система за информиране на обществото чрез каналите на пресата, радиото и телевизията.
.
Нека да погледнем пряко на бизнеса. Цената на хората, които пишат новините се определя от колко глави ще ги прочетат и колко време ще напълнят. Колкото по вече глави толкова повече пари от реклама. Мярка за верност няма. Има мярка за интелегентноста на читателите. Високата интелегентност е малка, но броя на глупаците не е огромен. Работата е, че ако „новините“ не са верни и четящите глави ще намалеят. Баланса е малко лъжи, колкото може да не се забележат. Който не внимава остава вън. Всички го знаят.