Преди години участвах в делегация с президента Петър Стоянов, която посети Украйна. Няколко седмици бе изработвана българска държавна позиция, която да се отстоява при разговорите и да се защитят образователните права на българите в Украйна.
Присъствах и на срещата, на която трябваше да се обсъди въпросът. Ето как протекоха разговорите: Нашият президент заяви, че идва ред на точката за образованието на българите в Украйна. Украинците отговориха, че тук проблеми няма, че всичко с образованието на българите е наред. Тогава се взе решение да се премине към следващата точка. Всичко по интересуващия ме проблем приключи за 2-3 минути…
Днес тази картина се повтори!
Председателят на българското Народно събрание се срещна с украинския посланик и повдигна въпроса по повод новоприетия украински закон за образованието. Посланикът на Украйна заяви, че няма проблеми, че нищо не се променя, че българите пак ще се обучават на български. Главчев му благодари, че всичко остава непроменено…
Вярно ли е обаче това?
По света има много малцинства. Българите в Украйна не са просто едно от многото такива. Те имат статут на национално малцинство, установен в Конституцията на Украйна. Та като признато национално малцинство, имаха правото да се обучават до завършване на средното си образование на майчин език, т.е. езикът на преподаването бе български, а украинският се изучаваше като отделен предмет. С новите промени вече само в началното училище ще може да се обучават децата на майчин език, т.е. само до 4-ти клас езикът на преподаване на всички предмети ще е български. След това обучението ще е на украински, а българският като майчин ще се изучава отделно.
Разбирате ли разликата?
Можете ли да кажете, че нищо не се променя?
Д-р Спас Ташев