МИЗЕРИЯТА
Излязоха данни на статистиката
Коментар на Григор Лилов
Общият доход средно на човек от домакинство в България през четвъртото тримесечие на 2017 г. е 1 449 лв. и нараства с 9.3 на сто спрямо същото тримесечие на 2016 година, съобщиха от Националният статистически институт.
Следователно месечният доход средностатистически на човек е 483 лв., което е огромна разлика спрямо соченото средностатистическо равнище на работната заплата (1095 лв. средно за последното тримесечие на 2017 г.)
С други думи, или реалната заетост на населението е много, много ниска и безработицата – огромна, или показателят за работна заплата се надува. Или и двете заедно.
Структурата на доходите е още по-интересната, защото показва дереджето на обществото.
От тези месечно 483 лв. дял от 26,6% (128.48 лв.) имат… жалките пенсии!
Какво е мястото на малкия бизнес се вижда по неговият 7% дял (33,81 лв.) – доходи от самостоятелна заетост.
Социалните помощи и обезщетения заемат 3.4%. (16,42 лв.)
Показателни са и разходите. Те са 1368 лв. за тримесечието или по 456 лв. на месец.
Средностатистически храната гълта 31% . Това прави 141,36 лв. на месец за храна средностатистически на човек!
Тази величина е ужасяваща! Практически това означава, че най-масовото потребление у нас е преживяване с по две кофички кисело мляко на ден, един хляб и веднъж седмично нещо по-човешко.
Разходите за жилище са 85.82 лв. месечно на човек (18.8%). Статистиката води средното домакинство от 2.8 човека. Т.е. разходите за жилище (ток, вода, отопление, препарати за миене и почистване, покупки дом. вещи и т.н.) общо за домакинство за месеца са 240.30 лв.
Транспортът и съобщенията имат дял от 47,88 лв. средно на човек или 134.06 лв. за средностатистическото домакинство.
Данъците и социалните осигуровки са 12.2%.
Това е национална бедност, съпоставима с тази на редица африкански държави. Дори да прибавим дела на сивата икономика (по оценки 30% от БВП), България е едно много, ама не само мизерно, но и безперспективно място за живот дори за по-богати хора. Защото бедността влияе и ще ограничава и тяхното относително високо заплащане, или размерите на техния бизнес.
Независимо от „напредъка“, с който ни засипва пропагандата, показателят за „социално изключване“ на хората (мизерия), у нас от години си стои на следните величини – почти всеки втори българин, по данни на Евростат.
С две думи: родната олигархия изяжда страната, разчитайки, че когато я съсипе докрай, самата тя да се изнесе в чужбина.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Из коментар на Георги Георгиев:
Една друга статистика. Тъжна статистика, но вярна.
Видин. Село Ботево – 37 жители, Симеоново – 33 жители, Въртоп – 42 жители, Гайтанци – 39 жители, Ивановци – 61 жители, Долен Бошняк – 31 жители, общо около 240 човека, почти всички пенсионери, средна възраст над 78 години, общ стаж – над 8200 години. Средната пенсия е около 270 лева. Познавам не малко от тези хора лично.
Срещу тях ще поставя едни други 240 „човека”. Депутати. Средна заплата – 7000 лева.
Събирам доходите на хората от видинските села с тези на депутатите и получавам среден месечен доход на човек – 3635 лева.
Депутатите ще ви убеждават, че това е вярно, но питайте видинчани вярно ли е. Само един депутат взима на месец, колкото всичките жители на село Пешаково например, взети заедно. Те взимат малко и гладуват, за да може той да взима много и да ги убеждава колко добре живеят и какъв огромен икономически растеж има, и как средната заплата била над хиляда и двеста лева… Статистика…
Оказва се, обаче, че и депутатските заплати бледнеят пред заплатите на някои висши чиновници. Както писа наскоро Mediapool, месечното възнаграждение на председателката на Комисията по финансов надзор Карина Караиванова е над 13 хиляди лв., зам.-председателите на тази КФН взимат по 12 хил. лв., а заплатата на член на Комисията е над 11 400 лв. И това едва ли е единственият подобен пример за висши чиновници, които взимат официални месечни възнаграждения, по-високи от официалните заплати на президента и премиера.
Така че освен за това, което правят депутати и политици, може би е крайно време да помислим и за това какво правят някои висши чиновници, и за тяхната отговорност – с какво те заслужават да получават такива заплати, които в крайна сметка им ги дават данъкоплатците, и работят ли и висшите чиновници за тези, които им дават заплатите, или липсата на справедливост, безнаказаната корупция, мизерията и взимането на босия цървулите ще продължи да гони младите от страната, а възрастните ще умират бавно в опустели села и градове.
.